Trwa ładowanie...
d2spwjx

Prawie co 10 praca dyplomowa w Polsce jest plagiatem

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) podaje, że prawie 8 proc. przeanalizowanych w 2019 roku prac dyplomowych może nosić ślady plagiatu. Dane zostały pozyskane z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie co 10 praca dyplomowa w Polsce jest plagiatem.
Prawie co 10 praca dyplomowa w Polsce jest plagiatem. (Pixabay.com)
d2spwjx

Co to jest plagiat?

Plagiat to bezprawnie przywłaszczona publikacja. Określa m.in. kradzież języka, idei, wyrażeń czy wniosków. Najczęściej niestety jest stosowany przez dziennikarzy i studentów.

Jak informuje OPI z 273 992 przebadanych prac, w aż 22 077 został przekroczony próg ostrzegawczy podobieństwa do innych tekstów. To ponad 8 proc. wszystkich przebadanych dokumentów.

Przedstawiciel OPI dr Marek Kozłowski podkreśla jednak, że nie musi to koniecznie oznaczać plagiatów. Tego rodzaju zbieżności mogą być też sprawą obszernych cytatów. Niepokojące jest jednak, że jedna trzecia z pośród 8 proc. przekraczających próg podobieństwa prac, przekroczyła go w bardzo znacznym stopniu. Taką zbieżność trudno już tłumaczyć odniesieniami.

d2spwjx

Czytaj też: Uzależnienie od gier komputerowych może zniszczyć życie jak narkotyki

Polska. System antyplagiatowy

System zastosowany w badaniu jest pierwszym takim w Polsce. Oferuje on analizę długich fragmentów tekstu także pod kątem zmiany szyku wyrazów, zdań czy wykorzystania parafrazy. W jego zasobach znajduje się prawie miliard dokumentów.

Nowe rozwiązanie ma być skutecznym rozwiązaniem przeciw sposobom na oszukanie poprzednich systemów antyplagiatowych. Jednym z takich sposobów było zastąpienie spacji w tekście znakami interpunkcyjnymi o białym kolorze, co jest niewidoczne na wydrukowanym egzemplarzu, ale dla systemów robiło dużą różnicę.

Czytaj też: Bała się iść na studia informatyczne. Teraz zajmuje się danymi Czerwonego Krzyża

d2spwjx

Podziel się opinią

Share
d2spwjx
d2spwjx
Więcej tematów