Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prawie 120 niemieckich czołgów Leopard wjedzie do Polski

119 czołgów Leopard, które Polska kupiła od Niemiec, trafi do 34.
Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu w Lubuskiem. Oznacza to od 2 do 2,5 tys. nowych etatów w wojsku - poinformował w Zielonej Górze minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie 120 niemieckich czołgów Leopard wjedzie do Polski
(Hiuppo / Wikimedia / CC / GNU)
Qaqwqwrqw

Szef resortu obrony powiedział, że w ub. piątek podjął decyzję w tej sprawie, którą przekazał już szefowi Sztabu Generalnego. "Ta decyzja jest pozytywna dla Żagania. 11. czołgów Leopard będzie stacjonowało w Żaganiu. Brygada do tej pory skadrowana rozwinie się. Będzie to oznaczało od 2-2,5 tys. nowych etatów w ciągu najbliższych lat - w samym wojsku" - powiedział Siemoniak.

Według ministra tak duża liczba miejsc pracy w wojsku przełoży się także na rozwój lokalnego rynku pracy.

Podczas konferencji minister przekazał lubuskim parlamentarzystom Platformy Obywatelskiej model czołgu Leopard z napisem: "Lubuszanom". Odebrała go szefowa lubuskich struktur tej partii Bożenna Bukiewicz.

Qaqwqwrqw
  1. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu, do której trafią Leopardy, stanie się bliźniaczą dla 10. Brygady w Świętoszowie, która od około 10 lat ma na wyposażeniu tego typu czołgi. Obie te brygady wchodzą w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

"Tu są specjaliści od broni pancernej, tu są specjaliści od Leopardów, mamy świetnych fachowców" - mówił minister.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł Stefan Niesiołowski podkreślił, że o ulokowaniu Leopardów w Żaganiu nie zadecydowały względy polityczne, lecz merytoryczne.

Umowę na dostawę 11. czołgów Leopard podpisali w listopadzie ub. roku w Poznaniu ministrowie obrony Polski i Niemiec - Tomasz Siemoniak i Thomas de Maiziere.

Qaqwqwrqw

W Zielonej Górze Siemoniak poinformował, że storna niemiecka jest gotowa do transportu pierwszej partii 4. czołgów ze sprzętem towarzyszącym, jednak polski resort obrony czekał do momentu podjęcia decyzji, gdzie mają zostać ulokowane.

"2/3 czołgów ma być dostarczone w tym roku, reszta w następnym, czyli względnie szybko musi rozpocząć się rozwinięcie etatowe brygady (w Żaganiu - PAP)" - dodał minister obrony narodowej.

Wraz z czołgami w wersjach 2A5 i 2A4 do Polski trafi ponad 20. sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Wartość kontraktu to ok. 180 mln euro.

W sumie polskie wojsko będzie miało blisko 25. czołgów Leopard. Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie od 10 lat używają 128 Leopardów w wersji 2A4; wyprodukowano je w drugiej połowie lat 80. Po przejęciu nowych pojazdów Polska stanie się jednym z największych użytkowników tych czołgów na świecie.

Qaqwqwrqw

Do Żagania trafi 10. czołgów w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Według Siemoniaka pod względem jakości te czołgi to "absolutnie górna półka". Ich stan techniczny pozwoli na dalszą eksploatację bez konieczności modernizacji przez co najmniej 15 lat. W przyszłości Leopardy mają być podstawowym czołgiem na wyposażeniu polskiego wojska.

Obecne w polskiej armii czołgi w wersji 2A4. które są platformami bojowymi starszego typu, czeka modernizacja. Jej koszt szacowany jest na ok. 1 mld zł. Modernizacja zaplanowana została na lata 2014-2019.

Przetargiem na modernizację zainteresowane są nim m.in. Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" oraz poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, które, jak powiedział minister, nadal rywalizują i nie doszły do porozumienia.

"To jest dla mnie argument za konsolidacją polskiej zbrojeniówki. Powstaje Polska Grupa Zbrojeniowa, w grudniu została zarejestrowana. Dość polsko-polskiej konkurencji, w dodatku między firmami państwowymi, jeszcze żeby to były firmy prywatne - no to niech konkurują. Dwie firmy państwowe konkurują ze sobą o jedno zamówienie. Sensowniej by było podzielić to, to jest ponad 100 czołgów, i tutaj każdy by miał dużo pracy. Ja to tłumaczyłem prezesom, ale nie dogadali się - każdy ma ochotę na cały tort, a nie pół tortu" - mówił w Zielonej Górze Siemoniak.

Qaqwqwrqw

50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw