Prawdziwa broń dostępna dla każdego. Wydrukuj sobie pistolet

Prawdziwa broń dostępna dla każdego. Wydrukuj sobie pistolet07.05.2013 09:30
Prawdziwa broń dostępna dla każdego. Wydrukuj sobie pistolet
Źródło zdjęć: © chip.pl

No i stało się. Od kilkunastu godzin każdy, kto ma dostęp do drukarki 3D oraz do gwoździa, może w zaciszu swojego mieszkania wydrukować broń – Defense Distributed udostępniło za darmo pliki CAD pistoletu Liberator.

Amerykańska grupa Defense Distributed pochwaliła się stworzeniem pierwszego pistoletu, który można po prostu wydrukować w 3D. Miniony weekend był dla Cody’ego Wilsona dość pracowity, ponieważ dwudziestopięcioletni student spędził go na testowaniu prototypu na pustkowiach Teksasu.

Zwieńczeniem testów była chwila, w której Wilson sam pociągnął za spust plastikowego pistoletu, który, gdyby nie dodatkowa metalowa sztabka, która nie pełni żadnych funkcji konstrukcyjnych, byłby niewykrywalny dla detektorów metalu. Sam pistolet składa się z 15 części i do działania wymaga jeszcze zainstalowania gwoździa, który funkcjonuje jako iglica. A ponieważ broń działa, Defense Distributed spełniło swoje wcześniejsze zapowiedzi i udostępniło go na stronie internetowej defcad.org.

To właściwie zmienia wszystko. Od teraz każdy może pobrać plany broni i samemu wydrukować ją przy pomocy drukarki 3D. Dostęp do planów ma każdy, niezależnie od tego jakie są jego intencje. A ponieważ internet rządzi się swoimi prawami, akurat takie pliki nie znikną z niego już nigdy.

W wywiadzie dla miesięcznika Forbes Wilson stwierdził, że Defense Distributed stworzyło Liberatora po to, by pokazać, że technologia może sprawić, że prawo i rządy przestaną cokolwiek znaczyć:

- _ Zdaję sobie sprawę z tego, że to narzędzie może zostać wykorzystane do krzywdzenia ludzi. W końcu broń po to jest. Ale nie uważam, że jest to powód, dla którego mielibyśmy tego nie publikować. Wolność jest ważniejsza. _

Może i prawda. Trudno też nie zgodzić się z argumentem, że zaopatrując się w broń palną przestępcy i tak nie przestrzegają prawa w zakresie dostępu do broni przez co mają przewagę nad uczciwymi obywatelami. Ale nie zmienia to faktu, że teraz przestępcom na całym świecie jeszcze łatwiej będzie zdobyć broń.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Cybernetyczne ucho z wbudowaną anteną

-/jg/jg

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)