Pozwij nas, Microsofcie

23.05.2007 13:30, aktual.: 23.05.2007 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zeszłotygodniowe doniesienia o tym, jakoby Microsoft planował pozywanie autorów oraz użytkowników oprogramowania open-source naruszających jego patenty, wywołały gorącą dyskusję w Sieci. Jednym z jej efektów jest powstanie strony, na której osoby korzystające z oprogramowania o otwartym kodzie... zachęcają koncern z Redmond do pozywania ich.

Przypomnijmy: internetowa dyskusja rozpętała się po opublikowaniu wywiadu z prawnikiem Microsoftu, przeprowadzonego przez magazyn Fortune. Zawierał on sugestię, z której wynikało, że koncern rozważa pozywanie producentów oraz użytkowników oprogramowania open-source, w którym nielegalnie wykorzystane są jego opatentowane rozwiązania. I choć Microsoft natychmiast zdementował te informacje ( przedstawiciele firmy zapewniają, iż nikogo nie zamierzają pozywać ), cały incydent sprowokował wielką dyskusję na temat planów Microsoftu wobec społeczności open-source. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tekście "Microsoft: nie będzie żadnych pozwów. Na razie..." - http://www.pcworld.pl/news/110640.html.

To wydarzenie przyczyniło się również do powstania serwisu, za pośrednictwem którego użytkownicy mogą w specyficzny sposób zaprotestować wobec domniemanych planów Microsoftu. Stworzyli go członkowie projektu Digital Tipping Point - na ich stronie każdy użytkownik otwartego oprogramowania może zażądać od Microsoftu, by to jego pozwał w pierwszej kolejności za korzystanie z programów open-source.

Na listę wpisało się już kilkaset osób - w swoich zgłoszeniach szczegółowo opisują one, z jakiego oprogramowania korzystają i dlaczego koncern powinien je pozwać. _ "Korzystam z Gentoo Linux i narzędzi FOSS ( free and open-source software ) - służą mi do tworzenia oprogramowania do rozpoznawania i przetwarzania mowy. I do muzyki. I do innych zastosowań. Nie, Microsofcie, nie wymyśliłeś nic z tego. To nie jest twoje, nie jest moje, nie jest ich. To jest nasze" _ - napisał Sean Jensen z Londynu

Niejaki Emrah Ünal z Turcji stwierdził natomiast: _ "Myślę, że jako wieloletni użytkownik Linuksa, zdecydowanie zasługuję na pozwanie. Nie ma ucieczki przed sprawiedliwością" _.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Digital Tipping Point - http://digitaltippingpoint.com/wiki/index.php?title=sue_me_first%2c_microsoft.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)