Poznański PIX ma kolejnych członków

Poznański PIX ma kolejnych członków

24.07.2008 22:10, aktual.: 24.07.2008 22:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki projektowi Poznańskiego Węzła Ruchu IP stworzonego i rozwijanego
przez firmy Horyzont Technologie Internetowe oraz Beyond.pl kolejni
operatorzy wymieniają się ruchem internetowym bezpośrednio. Dla
użytkowników końcowych oznacza to szybszy dostęp do zasobów internetowych
dostępnych w PIX (ang. Poznan Internet eXchange).

W ostatnich tygodniach do Poznańskiego Punktu Wymiany Ruchu IP dołączyły sieci znaczących krajowych operatorów internetowych - sieci Fone (należącej do firmy Hawe), Inotel oraz Telekomunikacji Kolejowej.

Dzięki ustanowionym połączeniom zasoby sieci operatorów dołączonych do PIX-a (np. największy portal aukcyjny w Polsce Allegro.pl, portal społecznościowy nasza-klasa.pl, sieci prywatnych operatorów internetowych z Poznania i okolic) dostępne są bez pośrednictwa innych operatorów telekomunikacyjnych. Dla użytkowników końcowych oznacza to szybszy dostęp do stron www zlokalizowanych na serwerach obecnych w PIX-ie, a to wprost przekłada się na komfort ich użytkowania.

_ Mamy ambicję aby do końca roku w projekcie PIX znalazły się również jednostki administracji publicznej gdzie znajduje się dużo często odwiedzanych stron internetowych, w tym kierunku rozbudowujemy nasza własną sieć światłowodową. Jednocześnie zapraszamy do projektu wszystkich niezależnych operatorów internetowych z Poznania i okolic. Projekt ma charakter niekomercyjny i otwarty _ - mówi Piotr Szałamacha, dyrektor w firmie Horyzont Technologie Internetowe, która jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu.

Wymiana ruchu Internetowego w PIX-ie jest całkowicie darmowa; realizowana na zasadzie publicznego otwartego peeringu internetowego. Obecnie w PIX-ie wymienia się ruchem kilkunastu operatorów internetowych. Są wśród nich (kolejność alfabetyczna): Beyond.pl, Fone, Horyzont Technologie Internetowe, Inea, Inotel, IzaCom Sieci Internetowe, Maverick, Perfekt, Telekomunikacja Kolejowa, QXL Poland - operator serwisu Allegro.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)