Pożegnanie analogu w Instytucie

Pożegnanie analogu w Instytucie

Pożegnanie analogu w Instytucie
Źródło zdjęć: © Microsoft
29.04.2010 11:18

22 kwietnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyła się konferencja „Farewell Analog” (tłum. żegnaj analogu), zorganizowana przez firmę Microsoft. Podczas spotkania zaprezentowane zostały rozwiązania technologiczne, które w najbliższym czasie mogą zmienić oblicze branży telekomunikacyjnej i mediowej.

W konferencji ”Farewell Analog”. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego wzięło udział ponad 80 osób. Wśród nich wielu dyrektorów odpowiedzialnych za rozwój multimedialny i technologiczny największych firm mediowych i telekomunikacyjnych w Polsce.

Obraz
© (fot. Microsoft)

_ - Tworzymy innowacyjne rozwiązania i razem z naszymi partnerami wspólnie zastanawiamy się, jak najlepiej dostosować je do potrzeb biznesu. Opinia ekspertów z różnych branż jest dla nas bardzo ważna. Dziś zaprezentowaliśmy technologie, które już wkrótce mogą sprawić, że branża mediowa i telekomunikacyjna jeszcze więcej tradycyjnych sposobów dotarcia do obiorcy zastąpi cyfrowymi. Spowoduje to rozwój wielu nowych usług _ –. powiedział podczas konferencji Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft.

Obraz
© (fot. Microsoft)

Inny z prelegentów firmy Microsoft, Mariusz Jarzębowski, zaprezentował technologie Seadragon oraz Silverlight. Na podstawie zeskanowanej archiwalnej mapy kampanii napoleońskiej pokazał szerokie możliwości prezentacyjne Seadragon. Technologia ta umożliwia m.in. bardzo duże powiększanie obrazów przy zachowaniu bardzo dobrej jakości wyświetlanej zawartości. Seadragon doskonale sprawdza się np. jako aplikacja służąca do przeglądania galerii. Dzięki niej być może już wkrótce zamiast przewijania stron, czeka nas ich powiększanie. Technologia ta zdobywa już coraz większą popularność na zachodzie - na Seadragon postawiły już serwisy znanych restauracji Hard Rock Cafe, a także portal olimpijski amerykańskiej telewizji NBC.

Podczas prezentacji Mariusza Jarzębowskiego została też pokazana technologia Smooth Streaming za pomocą której jakość przesyłanego video jest elastycznie dostosowywana do przepustowości łącza danego użytkownika. _ - To jedna z ciekawszych technologii prezentowanych dzisiejszego dnia. Często stajemy przed problemem czy na swoich stronach udostępnić materiał video gorszej jakości, ale łatwy do obejrzenia przez większą liczbę użytkowników, czy też kosztem problemów z dostępnością zamieścić film wysokiej jakości - _ powiedział jeden z uczestników konferencji Jacek Pulwarski, dyrektor Biura Techniki i Systemów Informatycznych w Polskiej Agencji Prasowej S.A. Technologia zapewnia ciągłość emisji materiału filmowego, bez przerw na buforowanie. Innymi słowy każdy z użytkowników otwierający film transmitowany za pośrednictwem Smooth Streaming otrzymuje materiał jakościowo dostosowany do możliwości swojego łącza.

Obraz
© (fot. Microsoft)

To jednak nie wszystkie technologie zaprezentowane podczas spotkania. Na przykładzie elektronicznego wydania Rzeczpospolitej eksperci z Microsoft przedstawili Newspaper Readera, za pośrednictwem którego można zaprezentować elektroniczny materiał prasowy. Być może już wkrótce zamiast pędzić każdego ranka do kiosku po gazetę będziemy mogli ją przeczytać za pomocą telefonu komórkowego. Warto wspomnieć, że taka e-gazeta nie będzie się różniła lay-out’em od tradycyjnej prasy. Układ artykułów, podział na kolumny, będą takie same jak na papierze. Za elektroniczną gazetą przemawiają względy ekonomiczne – według specjalistów publikacja elektroniczna może być o blisko 1/3 tańsza niż tradycyjna. Zainteresowanie więc tą technologią było ogromne. Prelegenci odpowiadali na dziesiątki pytań zadawanych przez menedżerów takich firm jak Polkomtel, Agora czy Polskapresse. _ – Nie jest to pierwsza aplikacja
pozwalająca prezentować elektroniczne wydania np. na ekranie telefonu komórkowego, ale jest to jedna z najlepszych technologii pod kątem renderowania i prezentowania treści. _ –. mówi Artur Sawicki, dyrektor działu IT w Presspublice, jeden z uczestników konferencji. Uczestnicy spotkania, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, mogli własnoręcznie sprawdzić funkcje prezentowanych technologii, m.in. obejrzeć siedzibę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego za pośrednictwem Photosynth, czy sprawdzić w praktyce Deep Zoom i Silverlight.

Podczas konferencji „Farewell analog” zostały również zaprezentowane możliwości interaktywnego stołu Microsoft Surface. _ – Urządzenie to stanowi przełom w obsłudze klienta i rozrywce. Co prawda swoim wyglądem przypomina zwykły duży tablet, jednak jest to rewolucyjna technologia na poziomie komunikacji maszyny z użytkownikiem - _ powiedział Michał Żyliński z polskiego oddziału Microsoft.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)