Powstanie druga generacja satelitów Galileo. UE przeznacza na to 1,5 miliarda euro
Wykonawcami projektu będą firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence & Space. Każda z nich wykona po 6 satelitów. Dzięki nowym urządzeniom Unia Europejska będzie rozbudowywać własny globalny system nawigacji satelitarnej.
Europejski program Galileo
Satelity drugiej generacji zostaną wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o łączach międzysatelitarnych, nowoczesnych zegarach atomowych czy antenach konfigurowalnych cyfrowo. Ich zastosowanie znacząco poprawi jakość funkcjonowania całego systemu, a także zwiększy bezpieczeństwo i odporność nadawanego sygnału, z którego korzystają zarówno podmioty militarne jak i rządowe.
"Celem jest utrzymanie Galileo na czele krzywej technologicznej w porównaniu z globalną konkurencją i utrzymanie go jako jednej z najlepiej działających infrastruktur pozycjonowania satelitarnego na świecie, jednocześnie wzmacniając go jako kluczowy atut dla strategicznej autonomii Europy" – poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym komunikacie.
Galileo cieszy się dobrą renomą
System Galileo działa od 2016 roku, a jak przekonuje Komisja Europejska, na całym świecie korzysta z niego około 2 miliardów użytkowników. Instytucja podkreśla również, że system "jest uznawany na całym świecie za najbardziej wydajny tego rodzaju". Za sprawą Galileo Europa jest w posiadaniu najnowocześniejszego systemu pozycjonowania, synchronizacji oraz nawigacji.
Obecnie w ramach programu na orbicie umieszczono 26 satelitów, a do końca 2021 roku ta liczba ma wzrosnąć do 28. Przetarg na satelity drugiej generacji został ogłoszony w maju 2018 roku, a jego zwycięzców Komisja Europejska wyłoniła 21 stycznia 2021 roku. O wyborze firm zdecydowały m.in. kwestie finansowe i techniczne.
Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl