Trwa ładowanie...

Powstanie druga generacja satelitów Galileo. UE przeznacza na to 1,5 miliarda euro

Komisja Europejska wyłoniła wykonawców drugiej generacji unijnego systemu globalnej nawigacji satelitarnej Galileo. Kontrakt opiewa na 1,5 miliarda euro. Przyznano go dwóm europejskim koncernom z branży technologicznej. Nowe satelity mają trafić na orbitę do końca 2024 roku.
Share
UE rozbudowuje system Galileo
UE rozbudowuje system GalileoŹródło: Pixabay
dqfdeym

Wykonawcami projektu będą firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence & Space. Każda z nich wykona po 6 satelitów. Dzięki nowym urządzeniom Unia Europejska będzie rozbudowywać własny globalny system nawigacji satelitarnej.

Europejski program Galileo

Satelity drugiej generacji zostaną wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o łączach międzysatelitarnych, nowoczesnych zegarach atomowych czy antenach konfigurowalnych cyfrowo. Ich zastosowanie znacząco poprawi jakość funkcjonowania całego systemu, a także zwiększy bezpieczeństwo i odporność nadawanego sygnału, z którego korzystają zarówno podmioty militarne jak i rządowe.

"Celem jest utrzymanie Galileo na czele krzywej technologicznej w porównaniu z globalną konkurencją i utrzymanie go jako jednej z najlepiej działających infrastruktur pozycjonowania satelitarnego na świecie, jednocześnie wzmacniając go jako kluczowy atut dla strategicznej autonomii Europy" – poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym komunikacie.

dqfdeym

Galileo cieszy się dobrą renomą

System Galileo działa od 2016 roku, a jak przekonuje Komisja Europejska, na całym świecie korzysta z niego około 2 miliardów użytkowników. Instytucja podkreśla również, że system "jest uznawany na całym świecie za najbardziej wydajny tego rodzaju". Za sprawą Galileo Europa jest w posiadaniu najnowocześniejszego systemu pozycjonowania, synchronizacji oraz nawigacji.

Obecnie w ramach programu na orbicie umieszczono 26 satelitów, a do końca 2021 roku ta liczba ma wzrosnąć do 28. Przetarg na satelity drugiej generacji został ogłoszony w maju 2018 roku, a jego zwycięzców Komisja Europejska wyłoniła 21 stycznia 2021 roku. O wyborze firm zdecydowały m.in. kwestie finansowe i techniczne.

dqfdeym

Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqfdeym

Podziel się opinią

Share
dqfdeym
dqfdeym
Więcej tematów