Powstają standardy dostępu do sieci komórkowych

Powstają standardy dostępu do sieci komórkowych

Powstają standardy dostępu do sieci komórkowych
Źródło zdjęć: © SXC.hu
17.09.2012 10:52, aktualizacja: 17.09.2012 11:13

Instytut Łączności (IŁ) zaprosił Orange, Plus, T-Mobile i Play do współpracy nad stworzeniem standardów dostępu do sieci komórkowych z wykorzystaniem otwartych interfesjów programowania (API).

Instytut przy wsparciu operatorów opracuje ujednoliconą technicznie specyfikację dostępu do sieci operatorów mobilnych z wykorzystaniem wyeksponowanego w Internecie interfejsu programowania API (ang. Application Programming Interface). Oznacza to, że aplikacja stworzona zgodnie z nowymi standardami będzie działała poprawnie z sieciami wszystkich operatorów mobilnych. Dzięki stworzeniu jednolitych zasad, firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania uzyskają dostęp do takich funkcji jak wysłanie wiadomości SMS, MMS, USSD czy też zlokalizowanie telefonu użytkownika.

- W obecnych czasach użytkownicy chcą sami tworzyć aplikacje, a rolą operatora telekomunikacyjnego jest umożliwienie im tego, m.in. poprzez udostępnienie infrastruktury. W polskim Orange Labs od wielu lat pracujemy nad otwartymi interfejsami programowania. Rozumiemy potrzebę stworzenia wspólnych standardów w tym zakresie, dlatego cieszę się, że idea współpracy znalazła poparcie u operatorów mobilnych na polskim rynku. –. powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Poland.

Efektem prac będzie zawarcie porozumienia regulującego m.in. sposób i koszty wspólnych prac oraz kwestię praw do standardu.

Udostępnienie podmiotom zewnętrznym otwartych interfesjów programowania w sieciach komórkowych umożliwi rozwój nowych aplikacji i systemów telekomunikacyjnych. Zwiększy to możliwości wyboru dla odbiorców usług, a także zmniejszy bariery wejścia na rynek, co korzystnie wpłynie na wzrost konkurencji.

Prace nad listą wymogów technicznych będą przeprowadzone w sposób jawny i otwarty dla wszystkich uczestników rynku. Do prac Instytut może zaprosić również inne podmioty działające na rynku, które mogą być zainteresowane zawarciem porozumienia. Podmioty, które nie skorzystają z zaproszenia, będą mogły uczestniczyć w pracach nad projektem już po zawarciu porozumienia. Na stronie http://openapi.itl.waw.pl, oraz forum dyskusyjnym http://openapi.itl.waw.pl/pl/forum można dzielić się informacjami, wynikami prac oraz wymieniać opinie.

Polskie Orange Labs jest inicjatorem stworzenia wspólnych standardów. Eksperci Orange Labs oraz Sieci i Platform Usługowych wezmą udział w pracach grupy roboczej dokonującej specyfikacji API.

Instytut Łączności –. Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji projektów obejmujących współpracę między różnymi podmiotami na rynku. Uczestnictwo IŁ w pracach nad jednolitą specyfikacją API gwarantuje przejrzystość procesu oraz respektowania zasad konkurencji rynkowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)