Trwa ładowanie...

Posadzą ryż nawet na środku pustyni. To rozwiązanie może podwoić produkcję całej planety

Suche, piaszczyste tereny Zjednoczonych Emiratów Arabskich niedługo mogą zamienić się w bujne plantacje ryżu. Może to brzmieć jak totalny absurd, ale chińscy naukowcy twierdzą, że znaleźli na to sposób.

Share
Posadzą ryż nawet na środku pustyni. To rozwiązanie może podwoić produkcję całej planety
Źródło: East News, Fot: Value Stock Images
d1gxv7x

Całkiem niedawno naukowcom udało się opracować nowy gatunek ryżu. Jest odporny na negatywny wpływ słonej wody i rzekomo może rosnąć na pustyni, będąc nawadniany tą właśnie wodą morską. Takie rozwiązanie znacznie zwiększyłoby możliwości wyżywienia ludności na świecie. Szczególnie w rejonach, w których ciężko o pokarm, a jeszcze ciężej o słodką wodę.

Chińscy naukowcy opracowali specjalny szczep ryżu, który hodowali w słonej wodzie. Potrzeba było aż czterech dekad, aby osiągnąć wymagany efekt. Pomysł wziął się od przypadkowego odkrycia dzikiego gatunku ryżu, który rósł w rejonach lasów namorzynowych.

d1gxv7x

Naukowiec, który odkrył ten gatunek ryżu, szybko połączył fakty i stwierdził, że należy natychmiast rozpocząć badanie. Rozpowszechnienie tego szczepu umożliwiłoby uprawę na ogromną skalę.

Od początku badań, powstało 8 rodzajów ryżu odpornego na wodę morską, jednak żaden z nich nie nadawał się do uprawy na duża skalę. Dopiero w zeszłym roku doszło do przełomu, gdzie udało się podwoić plony nowo opracowanego ryżu. W niektórych częściach Chin istnieją już państwowe plantacje, mające na celu zwiększenie krajowej produkcji o 20 proc.

Ryżem odkrytym przez Chińczyków zainteresował się szejk Saeed Bin Ahmed Al Maktoum, należący do rodziny rządzącej w Dubaju. Jest także dyrektorem generalnym i przewodniczącym grupy lini lotniczych Emirates. Wspólnie z Chińczykami planuje pokryć polami ryżowymi 10 proc. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli konkretnie około 83 600 km kwadratowych.

d1gxv7x

Podziel się opinią

Share
d1gxv7x
d1gxv7x
Więcej tematów