Porównanie popularnych konsol

Strona głównaPorównanie popularnych konsol
02.12.2021 15:21
Porównanie popularnych konsol
Porównanie popularnych konsol
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Zakup konsoli lub komputera dla gracza to trudne zadanie, które potrafi czasami przerodzić się w konieczność poświęcenia wielu godzin na zapoznanie się z recenzjami, opiniami użytkowników, filmami... a i tak ostatecznie trudno jest się zdecydować. Na szczęście wcale nie musi to wyglądać w ten sposób, o ile od samego początku sprecyzuje się oczekiwania względem konsoli, a przede wszystkim wybierze ulubiony gatunek gier.

  1. Obsługiwane gry cyfrowe na konsolach
  2. Dlaczego warto wybrać konsolę PlayStation 5?
  3. Czy konsole mają ultraszybki dysk SSD?
  4. Popularne konsole przenośne

Obecnie większość graczy wybiera konsolę firmy Microsoft, czyli Xbox lub konsolę Sony (PlayStation). Są to konsole stacjonarne, które do rozpoczęcia zabawy wymagają podłączenia telewizora. Na rynku dostępne są również konsole przenośne, jednak w tym przypadku wybór jest tylko jeden. Firma Nintendo to tak naprawdę jedyny sensowny gracz na rynku konsol przenośnych. Na szczęście dzięki temu, że w ostatnich latach udało jej się wypuścić kilka naprawdę udanych produktów, gracze mają w czym wybierać. Dwie najpopularniejsze konsole przenośne to obecnie nowy Nintendo Switch i starszy, ale za to dostępny w niższej cenie model Nintendo 3DS. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, dzięki którym bez większego problemu kupisz dla siebie lub dla swoich bliskich nowy sprzęt do grania.

Obsługiwane gry cyfrowe na konsolach

Gry cyfrowe mają zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi narzekają na to, że gracz nie ma dostępu do fizycznego nośnika, przez co nie może sprzedać gry lub wymienić się z innymi osobami. Z drugiej strony wykorzystujące tę technologię gry można kupić i zainstalować na konsoli w kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Na szczęście zdecydowana większość konsol obsługuje jednocześnie zachwycające gry na nośnikach fizycznych oraz te w formie cyfrowej. Wyjątkiem jest tańsza wersja nowego Xboxa, która nie ma wbudowanego napędu fizycznego. Decydując się na ten model, nie będzie więc można również korzystać z filmów Blu-Ray.

Dlaczego warto wybrać konsolę PlayStation 5?

Konsola PlayStation 4 wciąż znajduje się w domach wielu graczy i trzeba przyznać, że jeżeli ktoś ma dobre głośniki telewizora, to niektóre tytuły wyglądają i brzmią naprawdę dobrze. Jeżeli jednak zależy ci na uzyskaniu najlepszej jakości, warto pomyśleć o wymianie konsoli na nowszy model. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać niespotykane wcześniej efekty, które dawniej wydawały się twórcom gier nieosiągalne. Konsola pozwala korzystać z PlayStation Network, więc gry można instalować z płyt lub kupować cyfrowe wersje. Sprzęt zbiera świetne opinie od graczy, a za pomocą kontrolera bezprzewodowego DualSense można obsługiwać również przeglądarkę internetową i wiele innych aplikacji. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, czy lepiej kupić nowego Xboxa, czy może jednak zostać przy sprzęcie Sony, najważniejsze jest przejrzenie listy dostępnych gier. Chociaż większość z nich wychodzi zarówno na jedną, jak i na drugą konsolę, to niektóre tytuły wydawane są wyłącznie na sprzęt konkretnej marki. Ma to duże znaczenie dla osób, które mają swoje ulubione gry i chcą mieć pewność, że będą mogły w nie zagrać od razu po zakupie nowego sprzętu.

Czy konsole mają ultraszybki dysk SSD?

Warto również wspomnieć o tym, że zarówno najnowsze modele Xbox, jak i PlayStation 5 wyposażone są w szybkie dyski. Chodzi o sprzęt oznaczony jako SSD, co daje naprawdę wiele. Przede wszystkim w wybranych grach czas ładowania się poziomów został na tyle skrócony, że trudno nawet zorientować się, w którym momencie gra jest ładowana. Dyski te są obecnie naprawdę duże, dzięki czemu można w pełni wykorzystać nową technologię grach i cieszyć się wspaniałą grafiką. Z czasem jednak może okazać się, że wbudowana pamięć jest niewystarczająca na potrzeby gracza. Wynika to z tego, że nowe tytuły potrafią zajmować nawet 100 i więcej gigabajtów, a nie można zapominać, że twórcy niektórych gier regularnie wypuszczają nowe aktualizacje. Jeżeli zależy ci na tym, aby grać w zachwycające gry daj sobie dostęp do dodatkowego dysku, który można kupić do sprzętu firm Sony i Microsoft. Nawet jeżeli dodatkowa pamięć początkowo wydaje ci się niepotrzebna, to prędzej czy później na pewno będziesz zadowolony z zakupu dysku. Oczywiście można również co jakiś czas przegląda bibliotekę gier i po prostu usuwać te, w które już się nie gra lub dawno ich ukończenie ma za sobą.

Popularne konsole przenośne

W przypadku konsol przenośnych sprawa jest o tyle prosta, że produkuje je Nintendo. Wystarczy więc odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, aby można było rozwiązać problem z tym, którą konsolę kupić. Osoby, które chcą cieszyć się dostępem do najnowszych tytułów, powinny postawić na najnowszą wersję, czyli Nintendo Switch. Jeżeli natomiast nie interesują cię efekty dotykowe, grając chcesz skupić się na klasycznych tytułach, wybierz Nintendo 3DS. Konsola ma już kilka lat, ale bogata biblioteka gier oraz świetny design sprawiają, że wciąż cieszy się dużą popularnością wśród graczy.

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie