Poradnik: Jak cofnąć aktualizacje psujące sprzęt?

Poradnik: Jak cofnąć aktualizacje psujące sprzęt?

Poradnik: Jak cofnąć aktualizacje psujące sprzęt?
Źródło zdjęć: © Fotolia / neirfy
25.03.2015 14:14, aktualizacja: 13.07.2016 12:06

Jak przyspieszyć działanie smartfona, komputera czy serwera NAS?

Smartfon się zacina, na NAS-ie nie działają usługi, a router spowalnia transfer danych. Producenci zazwyczaj nie dają żadnych gwarancji na aktualizacje, a ich ignorowanie często wiąże się z irytującymi powiadomieniami, wyskakującymi w najmniej odpowiednich momentach. Co więc robić? W jaki sposób przejść na CyanogenModa?

Wielu kłopotów da się łatwo uniknąć – wystarczy trochę cierpliwości. Zwłaszcza w przypadku urządzeń z *Androidem *wskazane jest, aby zaczekać z aktualizacją na reakcje innych użytkowników, którzy potwierdzą, czy wszystko działa. W przypadku, kiedy dotrą do nas sygnały o problemach, przydatny jest backup. Należy go wcześniej utworzyć i przywrócić urządzeniu ustawienia fabryczne. System Google’a zawsze daje możliwość powrotu do starszej wersji lub uaktualnienia do szybszej, alternatywnej. *Apple *przez dość długi okres zapewnia wsparcie dla starszych urządzeń. Ale te czasem też okazują się przytłoczone przez nowy system, szczególnie jeśli pamięć jest pełna. Tutaj, podobnie jak w Androidzie, często pomaga reset urządzenia i zwolnienie miejsca w pamięci. Choć Apple nie przewiduje możliwości downgrade’u do starszej wersji iOS, niekiedy jest to możliwe.

W przypadku pecetów z Windows, od czasu wprowadzenia _ Patch Tuesdays _, jest mniej kłopotów z aktualizacjami niż dawniej. Niemniej jednak proces może się zawiesić lub spowodować problemy z komputerem. Dzięki przywracaniu systemu zdołamy jednak szybko cofnąć się w czasie. W przypadku elektroniki użytkowej nie mamy takiego wyboru: "usieciowione" telewizory czy odtwarzacze Blu-ray same aktualizują swój firmware, jednak kłopoty z nimi są dość rzadkie. Podczas aktualizacji serwera *NAS * (urządzenie działające jako brama udostępniająca lub blokująca dostęp użytkownikom do różnego rodzaju strzeżonych zasobów) mogą pojawić się podobne trudności jak w przypadku telefonów komórkowych: stary sprzęt nie zawsze radzi sobie z nowym oprogramowaniem. Jak wbrew woli producenta przywrócić starszą wersję?

Przyspieszanie Androida

Mimo że najnowsze wersje Androida na ogół działają szybciej niż starsze, telefon z Androidem po aktualizacji może się zacinać. Powodem jest to, że aplikacje i nowy system zapełniają wewnętrzną pamięć, co spowalnia działanie. Najbardziej szkodzi duża liczba zainstalowanych programów, która sprawia, że bufor androidowej maszyny wirtualnej Dalvik puchnie. Po akcji oczyszczania Android zwykle działa lepiej.

Kiedy twój smartfon po aktualizacji – do najnowszej wersji firmware’u – nie działa tak płynnie jak wcześniej, jest to dobry moment, aby przesiąść się na odchudzony, niestandardowy ROM. Często działa on bardziej płynnie niż firmware producenta – na przykład instalator edycji *CyyanogenMod *na obsługiwanych urządzeniach (jak Samsung Galaxy S III) sprawia, że przesiadka jest łatwiejsza niż downgrade do starszego oryginalnego oprogramowania.

1) Przygotowania

Jeśli po aktualizacji systemu serwera NAS występują problemy, zazwyczaj nie ma prostej drogi do przywrócenia jego starszej wersji. Pokazujemy, jak oszukać system w serwerach Synology, by umożliwić downgrade. W tym celu należy w pliku konfiguracyjnym linuksowego systemu NAS-a wprowadzić niższy numer wersji niż ten, do którego chcemy powrócić. W efekcie uzyskamy możliwość „aktualizacji”. do starszej wersji.

1) Pobieranie firmware'u

Obraz
© (fot. chip.pl)

Zaloguj się do interfejsu webowego serwera NAS jako użytkownik „admin”. i w "Panelu sterowania" w zakładce "System | Aktualizacja i przywracanie" sprawdź, jaka wersja systemu jest aktualnie zainstalowana. W zakładce "System | Terminal i SNMP" uruchom usługę SSH. Wejdź na stronę www.synology.com/pl-pl/support/download i wybierz model swojego urządzenia. Klikając "Release Note" sprawdź numer wersji poprzedzającej zainstalowaną na twoim urządzeniu, a następnie z sekcji "All DSM Versions" pobierz odpowiednie dane.

2) Zmiana numeru wersji

Obraz
© (fot. chip.pl)

Uruchom PuTTY, aby zalogować się do wiersza poleceń systemu operacyjnego NAS-a. W polu "Host Name" wpisz adres IP swojego serwera i kliknij "Open". W linii "login as:" wpisz "root" (nie "admin"!), a następnie swoje hasło administratora. Wydając polecenie "mv /etc.defaults/VERSION /volume1/public", przeniesiesz plik konfiguracyjny "VERSION" (bez rozszerzenia) z ukrytego systemu plików do katalogu, który jest dostępny z poziomu komputera z Windows. W komputerze otwórz udział sieciowy "public" na swoim serwerze NAS i utwórz kopię zapasową pliku "VERSION", a następnie otwórz go w programie Notepad++ (goo.gl/Kubo77). Uwaga, edytor wbudowany w Windows może popsuć format pliku! Zmień zawartość pól "major-" i "minorvesion", "buildnumbe" oraz "builddate" na dane poprzednika wersji DSM, która została pobrana w pierwszym kroku. Odpowiednie informacje są dostępne na stronie Synology po kliknięciu odnośnika "Release Note". Zapisz plik i upewnij się, że Notepad++ nie dodał mu rozszerzenia TXT. Jeśli tak, usuń je.
Następnie wróć do NAS-a i wiersza poleceń. Wpisz i uruchom polecenie "mv /volume1/public/VERSION /etc.defaults/", aby przenieść zmieniony plik z powrotem we właściwe miejsce.

3) Uruchamianie downgrade'u

Obraz
© (fot. chip.pl)

W tej chwili zakładka "Aktualizacja DSM" w Panelu sterowania systemu NAS wskazuje starszą wersję. Kliknij przycisk "Ręczna aktualizacja DSM" i wskaż pobrany plik PAT. Następnie zresetuj system, przywracając ustawienia fabryczne. W tym celu naciśnij i przez cztery sekundy przytrzymaj (wyprostowanym spinaczem biurowym) znajdujący się na tylnej ściance przycisk Reset, aż usłyszysz dźwięk. Jeśli NAS działa prawidłowo, operacja się powiodła. Jeśli nie, przytrzymaj ponownie przycisk Reset przez cztery sekundy i po usłyszeniu sygnału –. kolejne cztery sekundy. Następnie zainstaluj system od nowa za pomocą zainstalowanego na komputerze programu Synology Assistant.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)