Ponad 80% Polaków pracuje w czasie przerwy świątecznej. Większość nie ma innego wyjścia.

Ponad 80% Polaków pracuje w czasie przerwy świątecznej. Większość nie ma innego wyjścia.

Ponad 80% Polaków pracuje w czasie przerwy świątecznej. Większość nie ma innego wyjścia.
Źródło zdjęć: © Skype
21.12.2009 11:24

Prawie każdy Europejczyk choć raz w swoim życiu pracował podczas przerwy świątecznej – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Skype’a w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Turcji i Rosji. Dla niektórych praca w Święta to nawet przyjemność.

  1. Polaków będzie pracować podczas przerwy świątecznej. Większym odsetkiem pracujących pomiędzy Świętami a nowym rokiem pochwalić się może tylko Francja i Hiszpania (po 91%) oraz Włochy (86%). Z kolei prawie 30% Brytyjczyków nigdy nie pracowało w tym okresie i nie będzie tego robić także w 2009 roku.

Europejczycy pracują z dwóch powodów –. bo muszą, lub bo chcą. Najwięcej na starym kontynencie, bo aż 69%, „pracuje, bo musi” Polaków. Tylko 31% robi to na własne życzenie. Z badania wynika też, nasi rodacy przodują w pracy podczas Sylwestra – 58% nie ma wtedy dnia wolnego. Z kolei najwięcej ochotników pracujących w przerwie świątecznej jest w Niemczech (55%).

Zaskoczeniem z pewnością nie będzie też fakt, że dla większości Europejczyków najważniejsze w Święta jest spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Najlepsi w tej statystyce są Niemcy (59%). Z kolei Rosjanie najbardziej lubią samą atmosferę Świąt (37%). Dla Polaków, oprócz spędzania czasu z najbliższymi (30%), liczy się także świąteczna atmosfera (25%) oraz świąteczne jedzenie (24%).

A w jaki sposób Polacy kontaktują się ze sobą w Święta? Najpopularniejsze są rozmowy telefoniczne (81%), smsy (63%) i e-maile (32%). Jednocześnie, „relatywnie”. nowe technologie – takie jak Skype – stają się coraz bardziej popularne (25% – Skype, 13% – portale społecznościowe)
.

Skype zapytał także obywateli 8 państw biorących udział w badaniu, jakie usługi są dla nich najważniejsze w Święta? Co chyba nie jest zaskoczeniem, najwięcej ankietowanych (65%) wskazało służby ratunkowe. Spore zapotrzebowanie jest też na lekarzy (54%) i zakupy w supermarketach (28%). W Święta Europejczycy zdecydowanie nie potrzebują wizyt w salonach piękności (2%) i pomocy prawników (1%). W Polsce ludzie chcą mieć także dostęp do taksówek i minibusów (37%) oraz dentystów (11%).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)