Polskie urządzenie, które zrewolucjonizuje wymianę plików?

Polskie urządzenie, które zrewolucjonizuje wymianę plików?

05.06.2014 14:04, aktualizacja: 05.06.2014 14:31

Polski startup technologiczny Sher.ly zaprezentował w serwisie crowdfundingowym Kickstarter swój nowy projekt – Sherlybox. To niepozorne, mierzące zaledwie 15 x 11 cm, owalne urządzenie, może zrewolucjonizować wymianę znacznych ilości danych między użytkownikami komputerów osobistych oraz sprzętu mobilnego.

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Żeby jednak to rozwiązanie mogło powstać, twórcy Sher.ly muszą uzbierać 69 000 dolarów. Jeśli kampania zakończy się sukcesem, pierwsze egzemplarze Sherlyboxa powinny dotrzeć do swoich nowych właścicieli w grudniu 2014 roku. Sherlybox będzie działać w symbiozie z aplikacją Sher.ly, umożliwiającą szybką i bezpieczną wymianę plików bez konieczności korzystania z publicznej chmury.

Współtwórcą debiutu rynkowego Sherlyboxa może zostać każdy, dla kogo bezpieczne przesyłanie dużych plików pomiędzy urządzeniami elektronicznymi nie pozostaje bez znaczenia. Wystarczy tylko wejść na stronę https://www.kickstarter.com/projects/sherly/sherlybox-a-private-and-shareable-cloud-on-your-de i wybrać odpowiednią dla siebie opcję wsparcia. W zamian za dotacje przewidziano atrakcyjne nagrody, m.in. koszulki, licencje na korzystanie z aplikacji Sher.ly oraz oczywiście pierwsze egzemplarze Sherlyboxa.

_ - Kickstarter jest obecnie jedną z najbardziej popularnych platform crowdfundingowych. To doskonałe miejsce na promowanie innowacji, a jednocześnie dobry barometr nastrojów potencjalnych klientów. Mamy nadzieję, że nasza propozycja przypadnie fundatorom do gustu. Celujemy w 69 000 dolarów. Wg naszych szacunków tyle dokładnie potrzeba, by rozpocząć seryjną produkcję Sherlyboxa. Wierzymy, że dzięki niemu każdy będzie mógł sprawniej pracować z dużymi plikami, oszczędzając czas, pieniądze i dbając o poufność danych - _mówi Marek Cieśla, jeden ze współzałożycieli Sher.ly.

_ - Sherlybox to naturalna droga ewolucji aplikacji Sher.ly. Urządzenie zaprojektowano z myślą o osobach, które chcą mieć dostęp do swoich plików w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca na ziemi, eliminując jednocześnie jedno z podstawowych ograniczeń aplikacji na komputerze - brak dostępu do danych, gdy urządzenie udostępniające zostanie wyłączone. Dzięki Sherlyboxowi, nawet w momencie wyłączenia komputera udostępniającego dane, będą one nadal dostępne dla zaproszonych użytkowników. Zaopiekuje się nimi właśnie Sherlybox, przejmując rolę serwera plików _ - dodaje Błażej Marciniak, CEO spółki.

Działając pod kontrolą aplikacji Sher.ly, Sherlybox stanowi alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań, związanych z wymianą danych przez Internet. W przypadku korzystania z chmury publicznej (usług takich jak np. Dropbox, Box, OneDrive czy Google Drive) pliki muszą być w pierwszej kolejności przesłane na serwer lub na nim stworzone. Wysyłanie większych plików trwa długo, a przestrzeń jest ograniczona i trzeba za nią dodatkowo płacić. Poufne dane mogą być także narażone na ingerencję podmiotów zewnętrznych.

Sherlybox działa natomiast w zamkniętym środowisku. W odróżnieniu od chmury, np. Dropboxa, udostępnione pliki niezależnie od ich rozmiaru już po paru sekundach są widoczne dla członków grupy i już wtedy mogą być pobierane. Każdy z członków sam zadecyduje, które pliki są potrzebne, można też ustawić synchronizację dla wybranych plików czy folderów. Aby wysłać komuś dane przez Sher.ly wystarczy wysłać zaproszenie do grupy, wewnątrz której chcemy je współdzielić. Nic nie jest wysyłane do chmury publicznej. Sherlybox i inne urządzenia użytkownika stają się naszą prywatną chmurą.

Technicznie Sherlybox działa niczym dysk NAS, jednak z o wiele prostszym systemem konfiguracji i intuicyjnym zarządzaniem przestrzenią dyskową z poziomu aplikacji na komputerze. Wystarczy tylko trzy razy wcisnąć guzik w kształcie logotypu Sher.ly na obudowie, aby połączyć Sherlybox z dowolnym komputerem z systemem Mac OSX, PC lub Linux. W środku znajdziemy moduł C Raspberry PI, 4 GB pamięci RAM i - w zależności od wersji - slot na dysk 2,5" lub wbudowany HD o pojemności 1 TB.

Z zewnątrz urządzenie wyposażono w wejście USB 2.0, port HDMI oraz wejście audio. Dzięki kompatybilności z serwisem Plex.tv oraz platformą XMBC, z Sherlyboxa możemy oglądać filmy bezpośrednio na dużym ekranie telewizora lub monitora. Sher.ly pozwala dodatkowo zarządzać wszystkimi usługami w chmurze (Dropbox, Box, OneDrive, Google Drive) bezpośrednio z samej aplikacji, co sprawia, że mamy lepszą widoczność i kontrolę nad wszelkimi udostępnianymi danymi.

Pomysłodawcami Sherlyboxa są Marek Cieśla oraz Błażej Marciniak. Marek to współtwórca popularnego odtwarzacza mediów ALLPlayer oraz pierwszego polskiego benchmarku Catzilla. Błażej Marciniak posiada zaś duże doświadczenie w zakresie rozwiązań bezpiecznej komunikacji w sieci. Jest również pomysłodawcą technologii GatelessVPN.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google Chrome w końcu doczekał się 64-bitowej wersji!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)