Polskie myśliwce MIG-29 po modernizacji

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy zakończyły modernizację 16
samolotów MiG-29 dla 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Ostatnia zmodernizowana
maszyna została przekazana we wtorek dowódcy Bazy z Mińska płk. dypl. pil. Maciejowi Trelce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie myśliwce MIG-29 po modernizacji
(PAP / Piotr Wittman)
WP

Umowa na modernizację samolotów MiG-2. dla 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim została podpisana pomiędzy Wojskowymi Zakładami Lotniczymi w Bydgoszczy a Inspektoratem Uzbrojenia 12 sierpnia 2011 roku. Polegała ona na doposażeniu w nową awionikę 13 samolotów bojowych i trzech szkolno-bojowych.

"W ten sposób uzyskaliśmy zupełnie nowe, jeśli idzie o awionikę, samoloty. Zbudowane przez nas MIG-i mają precyzyjny system nawigacyjny, nowoczesny system łączności i zmieniony system zobrazowania w kabinie" - powiedział podczas uroczystego przekazania ostatniego zmodernizowanego MiG-a prezes zarządu WZL nr 2 SA w Bydgoszczy Dariusz Sokólski.

Dyrektor rozwoju i wdrożeń WZL Ryszard Orłowski podkreślił natomiast, że szczególną wartością obecnych samolotów jest ich przystosowanie do dalszej rozbudowy awioniki. "Gdyby zapadły decyzje, zgodnie z którymi trzeba dołożyć kolejny sprzęt, jak choćby rejestrator lotu, można to zrobić natychmiast" - poinformował PAP, dodając, że obecna - cyfrowa awionika MiG-ów pozwala porównać je do samolotów F-16.

WP

Jak zaznaczył, Polska dysponuje 3. MiG-ami. Decyzja o tym, czy kolejnych 16 zostanie zmodernizowanych przez bydgoskie WZL jeszcze nie zapadła. Wyraził nadzieję, że pozytywne opinie zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, umożliwią realizację następnej umowy na doposażenie pozostałych samolotów. "Jesteśmy w pełni przygotowani do podjęcia tego zadania" - skwitował Orłowski.

Całkowity koszt dotychczasowej modernizacji samolotów MiG-2. wyniósł 126 mln zł.

Szczegółowy opis 50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziśSzczegółowy opis 50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP