Polskie murale na Google Cultural Institute

Polskie murale na Google Cultural Institute

Polskie murale na Google Cultural Institute
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.06.2014 10:18, aktualizacja: 11.06.2014 13:57

Murale i sztuka uliczna z całego świata są już dostępne na globalnej platformie Google Cultural Institute. Nowy projekt Street Art Project, który powstał w ramach Google Art Project, zachowuje i udostępnia miłośnikom street artu sztukę murali z najdalszych zakątków globu, od Polski i Portugalii, przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, aż po Chiny i Filipiny. Dzięki projektowi internauci będą mogli podziwiać nietrwałą i ulotną sztukę uliczną, kiedy tylko będą chcieli.

W Street Art Project zaangażowało się 3. partnerów z całego świata, którzy przygotowali prawie 100 wirtualnych wystaw i udostępnili ponad 5000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Niektóre z udostępnionych dzieł sztuki ulicznej odzwierciedlają burzliwą historię krajów pochodzenia ich autorów np. Mówiące Ściany w Buenos Aires oraz murale w Chile. Inne obrazują polityczną sytuację danego kraju, jak np. murale z Londynu i Atlanty albo przedstawiają wyjątkowy styl każdego z artystów, jak np. obszerne i sugestywne portrety zdjęciowe autorstwa JR, zwierzęta Roa, akwaforty autorstwa Vhilsa czy surrealistyczne dzieła braci Os Gêmeos.

Wśród ekspozycji dostępnych w ramach Street Art Project znalazły się również dwie stworzone przez łódzką Fundację Urban Forms.

Ideą pierwszej z wirtualnych wystaw Fundacji Urban Forms - Urban Forms Gallery jest przedstawienie sztuki ulicznej, obecnej w publicznej przestrzeni Łodzi, do której dostęp będą mieli wszyscy internauci. Onlinowa galeria Urban Forms składa się głównie ze zdjęć wielkoformatowych obrazów malowanych bezpośrednio na elewacjach kamienic w centrum Łodzi, przez wybitnych artystów z całego świata.

Druga wystawa polskiego partnera dotyczy projektu Ogarna. 2.0. który nawiązuje do gdańskiej tradycji malarstwa ściennego i stanowi kontynuację procesu odbudowy oraz przywracania dawnej świetności Głównego Miasta w Gdańsku po II Wojnie Światowej. Dekoracje artystyczne na elewacjach budynków wzdłuż ul. Ogarnej, przywracające jej dawny blask, stworzyła grupa czołowych polskich malarzy wielkoformatowych młodego pokolenia, realizujących swe prace na całym świecie: Mariusz M-city Waras, Daniel Chazme, Krzysztof Syruć, Wojciech Otecki, Bartek Świątecki, Cekas, Adam Romuald Kłodecki, Maciej Pakalski i Adam Cieślak.

Nowe wystawy można obejrzeć na stronie www.google.com/culturalinstitute.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)