Polskie domeny jeszcze silniejsze, jeszcze bezpieczniejsze

Polskie domeny jeszcze silniejsze, jeszcze bezpieczniejsze
Źródło zdjęć: © chip.pl

21.08.2012 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba aktywnych nazw w domenie .pl wynosi już 2 373 155 – wynika z raportu opublikowanego przez NASK, instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W II kwartale 2012 r. o 5.5 p.p. wzrósł także udział rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu .pl.

Według opublikowanego właśnie najnowszego raportu NASK rejestr domeny .pl zamknął pierwsze półrocze 201. roku z liczbą 2 373 155 nazw aktywnych w DNS. Tylko w okresie od kwietnia do czerwca, do rejestru zostały wprowadzone 245 664 nowe nazwy.

Na uwagę zasługuje wzrost w drugim kwartale 201. roku udziału rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu .pl. Od kwietnia do czerwca 2012 roku udział nazw rejestrowanych bezpośrednio w domenie .pl wyniósł 64,19% i był o 5,5 p.p. większy od wyniku z poprzedniego kwartału.

Obraz
© Liczba nowych rejestracji nazw drugiego poziomu, regionalnych i funkcjonalnych domeny .pl (fot. chip.pl)

Nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się usługa testów nazw domeny .pl (tzw. DNT). W ciągu drugiego kwartału przetestowano prawie 7. tysięcy nazw domeny .pl. To drugi – po pierwszym kwartale 2012 roku - tak duży wynik w historii rejestru. Warto też podkreślić, że rekordowa liczba 3 435 przeprowadzonych testów zakończyła się rejestracją nazwy domeny.

Obraz
© Liczba rejestracji DNT (fot. chip.pl)

Dużym wydarzeniem minionego kwartału było zakończenie ostatniego etapu wdrożenia w rejestrze .pl rozwiązania DNSSEC. „Od 4 czerwca NASK rozpoczął przyjmowanie od abonentów nazw domeny .pl skrótów z kluczy kryptograficznych zabezpieczających nazwy zarejestrowane w domenie .pl i domenach drugiego poziomu administrowanych przez NASK. To ważny krok w zagwarantowaniu jeszcze większego poziomu bezpieczeństwa użytkowników domen. Dzięki temu rozwiązaniu, podszywanie się pod strony internetowe firm i instytucji działających w domenie .pl stanie się znacznie trudniejsze” – podkreśla Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK. Pełna wersja raportu jest dostępna do pobrania na stronie www.dns.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)