ycipk-3q2pjs

Polski superczołg PL-01: prawdziwa bestia

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach prezentowany jest nowy, koncepcyjny pojazd bojowy polskiej konstrukcji. Czołg PL-01 CONCEPT powstaje we współpracy polskich firm z brytyjskim koncernem BAE Systems. Ten drugi odpowiada za produkcję i dostarczanie części elementów, ale projekt nowej maszyny jest jak najbardziej przejawem naszej rodzimej myśli technicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski superczołg PL-01: prawdziwa bestia
(PAP/Michał Walczak)
ycipk-3q2pjs

PL-0. CONCEPT ma konstrukcję modułową - poszczególne systemy można skonfigurować zależnie od wymagań klienta. Najważniejszym priorytetem głównego producenta - Polskiego Holdingu Obronnego - jest jednak spełnienie wymagań stawianych przez polskie Ministerstwo Obrony. Uzasadnione jest to tym, że PL-01 powstaje jako część wartego dziesiątki miliardów złotych programu modernizacji polskiej armii, który ma się zakończyć do 2022 roku. Sam czołg PL-01 ma zaś trafić do produkcji w 2018 roku, przy czym już w 2016 powinniśmy zobaczyć w pełni działające prototypy.

Ochrona pojazdu i załogi

Nowe czołgi polskiego projektu to lekkie konstrukcje, które mają przede wszystkim zwalczać wrogie pojazdy. Załogę PL-0. stanowią 3 osoby, zamknięte w pancernej kopule, która poza samym pancerzem pojazdu, zapewnia dodatkową ochronę przed wybuchem min lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Mówiąc o ochronie, nie sposób pominąć nowoczesnego, wielowarstwowego, ceramicznego pancerza antybalistycznego. Dodatkową obronę zapewniają też aktywne systemy ochrony.

ycipk-3q2pjs

Nowoczesny napęd hybrydowy

Pojazd poruszać się będzie wykorzystując stalowe lub gumowe gąsienice, a napęd ma stanowić silnik hybrydowy. Choć nie podano żadnych konkretów na temat osiągów PL-01. producenci zapewniają, że będzie on mógł poruszać się z dużą prędkością zarówno po drogach, jak i bezdrożach. Problemem nie ma być również pokonywanie przeszkód wodnych.

(fot. PAP/Michał Walczak)
Podziel się

Duża siła ognia

ycipk-3q2pjs

Nowy polski pojazd bojowy będzie dysponował sporą siłą ognia dzięki zastosowaniu modułowej, bezzałogowej wieży, na której można zamontować działo kalibru 10. mm lub 120 mm. Będzie ono wyposażone w automatyczny system podawania amunicji, umieszczony z tyłu wieży. Pojazd będzie również posiadał karabin maszynowy 7,62 mm oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który może zawierać karabin 7,62 mm, karabin większego kalibru - 12,7 mm lub 40 mm wyrzutnik granatów.

Zobacz: Kultowy sprzęt z czasów PRL - co się stało z firmami z dawnych lat?

Sprawne prowadzenie ognia umożliwią systemy optoelektroniczne, które pozwolą na ciągłą obserwację otoczenia pojazdu zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie zabraknie również systemów automatycznego wykrywania celów, naprowadzania pocisków i rozróżniania wróg-przyjaciel. Całość będzie podpięta do centralnego systemu zarządzania polem walki, który również powstaje w ramach wspomnianego wcześniej projektu modernizacji polskiej armii.

Największa atrakcja targów

ycipk-3q2pjs

PL-0. CONCEPT zaprezentowany na kieleckich targach to dopiero makieta powstającego pojazdu i ostateczne wersja zapewne będzie się diametralnie różnić od tego, co możemy obejrzeć na tegorocznej imprezie. Nie zmienia to jednak faktu, że pojazd cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Nie ma w tym nic specjalnie dziwnego - to jeden z najbardziej efektownych pojazdów pokazywanych na targach.

GB/PS/GB

50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3q2pjs

ycipk-3q2pjs
ycipk-3q2pjs