Trwa ładowanie...
d3u56o4

Polski śledź wykryje łodzie podwodne. Sztuczna ryba będzie niewidzialna

Polacy pracują nad rybą-robotem, której nie wykryją radary. Największym problemem jest jednak stworzenie napędu. Nad tym głowią się chemicy z Torunia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gadżet polskiej marynarki będzie wykrywał łodzie
Gadżet polskiej marynarki będzie wykrywał łodzie (Wikimedia Commons CC BY)
d3u56o4

Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymali zlecenie z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Naukowcy pracują nad stworzeniem napędu dla śledzia, jak nazwano rybę-robota.

- Podjęliśmy próbę stworzenia napędu naśladującego ten występujący u żywych organizmów, np. ryb. Znane są projekty dotyczące tzw. sztucznych mięśni, które uwzględniają różnego typu materiały polimerowe o specjalnych właściwościach. Będziemy próbowali wykorzystać tego typu podejście - wyjaśnił w rozmowie z PAP dr hab. Jacek Nowaczyk.

Napęd ma działać jak prawdziwy mięsień - zmieniać swoją objętość i kształt. Nie wiadomo jeszcze, jakich materiałów użyją toruńscy chemicy. Zdają sobie sprawę, że muszą być elastyczne i wytrzymałe - nie tylko na środowisko wodne, ale też panujące wysokie ciśnienie.

Całość ma być niewidzialna dla radarów. W końcu śledź ma się zająć wyszukiwaniem wrogich obiektów, więc musi być nieuchwytny.

d3u56o4

Podziel się opinią

Share
d3u56o4
d3u56o4
Więcej tematów