Polski satelita Światowid trafi na orbitę w 2018 roku

Polski satelita Światowid trafi na orbitę w 2018 roku

Polski satelita Światowid trafi na orbitę w 2018 roku
Źródło zdjęć: © SatRevolutions
12.10.2016 09:49, aktualizacja: 12.10.2016 16:45

Zbudowany przez wrocławską firmę SatRevolutions satelita Światowid jest wykonany w technice druku 3D. Trafi na orbitę okołoziemską w 2018 roku. Zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Neptune N3 należącej do amerykańskiej firmy Interorbital Systems. Razem ze Światowidem na orbitę trafią dwa nanosatelity PhoneSat.

Światowid będzie pierwszym polskim satelitą komercyjnym. Jego głównymi zadaniami będzie badanie pola magnetycznego i grawitacyjnego Ziemi oraz zmiany pogody i zjawisk zachodzących w atmosferze. Na pokładzie Światowida znajduje się autorski system optyczny, który dostarczy wysokiej jakości zdjęcia satelitarne Ziemi. SatRevolutions liczy, że z wyników badań będą chciały korzystać uczelnie oraz instytuty badawcze.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

Wraz ze Światowidem na orbitę okołoziemską dostaną się dwa mniejsze satelity PhoneSat. Zbudowane są z komponentów używanych w telefonach komórkowych i pracują na systemie Android. SatRevolution chce sprawdzić jak takie rozwiązanie spisze się w kosmosie. Polskie satelity polecą na orbitę na pokładzie rakiety Neptune N3. Umieści ona trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

Światowid nie będzie pierwszym polskim satelitą na orbicie. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono trzy polskie satelity niekomercyjne. Są to dwa satelity naukowe Lem i Heweliusz oraz PW-Sat będący wynikiem studenckiego projektu. Start rakiety ze Światowidem zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2018.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

_ Projekt Światowid to tylko początek naszej działalności na rynku kosmicznym. W pierwszym kwartale 2018 r. wyniesiemy na orbitę Światowida i dwa nanosatelity towarzyszące. Będzie to pierwsza mała chmura satelitów, która pozwoli nam na przeprowadzenie badań i zaobserwowanie, jak te maszyny zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Dzięki zebranym danym będziemy mogli dalej rozwijać nasze technologie. Docelowo mamy zamiar umieszczać na orbicie wiele współpracujących ze sobą satelitów, a w przyszłości chcemy, żeby SatRevolution S.A. była integratorem całych systemów satelitarnych _– mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)