Trwa ładowanie...
dinkl6f

Polska zacofana technologicznie - najnowszy ranking

Najbardziej zaawansowanym na świecie państwem stosującym technologie cyfrowe
jest Szwecja - wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej piątce znalazły się trzy państwa skandynawskie. W grupie 70 państw, Polska jest na 39. miejscu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska zacofana technologicznie - najnowszy ranking
(Jupiter Images)
dinkl6f

Wynik Polski nie zmienił się zasadniczo w porównaniu z 200. r. W ub.r. W skali 1-10 punktów wynosił 5,80 punktów, a w obecnym 5,70. Granicę rozdzielająca najwyżej ocenione państwa od najniżej ustalono na 5,5 pkt.

 Kliknij, aby powiększyć (fot. EIU)
(Kliknij, aby powiększyć (fot. EIU))

Ranking (digital economy ranking) oparty jest na analizie ponad stu czynników poszeregowanych w sześciu kategoriach o różnym ciężarze gatunkowym wyrażonym procentowo.

dinkl6f

Są to m.in. łatwość połączeń i infrastruktura, biznesowe otoczenie dla technologii cyfrowych, względy prawne i polityczne oraz zastosowanie w biznesie i przez konsumentów. Ostatniej z tych kategorii przyznano największy ciężar gatunkowy w modelu - 2. proc.

Ranking wprowadzony po raz pierwszy 1. lat temu, początkowo akcentował łatwość dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz zasięg sieci. Obecnie EIU za punkt wyjścia przyjmuje to, na ile internetowe i komórkowe łącza są ogólnodostępne i stara się ocenić, w jakim stopniu technologie cyfrowe przekładają się na korzyści dla gospodarki i życia społecznego oraz jaka jest ich jakość.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zaawansowanych państw są: Szwecja, Dania, USA, Finlandia, Holandia, Norwegia, Hong Kong, Singapur, Australia, Nowa Zelandia. Na dole rankingu znalazły się: Ekwador, Nigeria, Wietnam, Sri Lanca, Ukraina, Indonezja, Pakistan, Kazachstan, Algeria, Iran, Azerbejdżan.

W porównaniu z poprzednim rokiem, w rankingu mocno awansowały Finlandia, Korea Płd. oraz Tajwan, ponieważ w ostatnim roku dużo inwestowały w nową generację połączeń sieciowych.

dinkl6f

We wskaźnikach jakości superszybkich połączeń (broadbandu) najbardziej zaawansowane państwa Azji wypadają lepiej niż państwa europejskie i USA.

EIU odnotowuje też, iż superszybkie połączenia z internetem w całym świecie stają się tańsze. W 4. na 70 państw miesięczna opłata za korzystanie z sieci wynosiła w ub. r. mniej niż 2,0 proc. średniego miesięcznego przychodu gospodarstwa domowego. W 2009 r. w grupie tej były 42 państwa.

Zobacz pełen ranking</center

dinkl6f

Podziel się opinią

Share
dinkl6f
dinkl6f
Więcej tematów