ycipk-29vqtl

Polska zacofana technologicznie - najnowszy ranking

Najbardziej zaawansowanym na świecie państwem stosującym technologie cyfrowe
jest Szwecja - wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej piątce znalazły się trzy państwa skandynawskie. W grupie 70 państw, Polska jest na 39. miejscu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska zacofana technologicznie - najnowszy ranking
(Jupiter Images)
ycipk-29vqtl

Wynik Polski nie zmienił się zasadniczo w porównaniu z 200. r. W ub.r. W skali 1-10 punktów wynosił 5,80 punktów, a w obecnym 5,70. Granicę rozdzielająca najwyżej ocenione państwa od najniżej ustalono na 5,5 pkt.

Kliknij, aby powiększyć (fot. EIU)
Podziel się

Ranking (digital economy ranking) oparty jest na analizie ponad stu czynników poszeregowanych w sześciu kategoriach o różnym ciężarze gatunkowym wyrażonym procentowo.

ycipk-29vqtl

Są to m.in. łatwość połączeń i infrastruktura, biznesowe otoczenie dla technologii cyfrowych, względy prawne i polityczne oraz zastosowanie w biznesie i przez konsumentów. Ostatniej z tych kategorii przyznano największy ciężar gatunkowy w modelu - 2. proc.

Ranking wprowadzony po raz pierwszy 1. lat temu, początkowo akcentował łatwość dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz zasięg sieci. Obecnie EIU za punkt wyjścia przyjmuje to, na ile internetowe i komórkowe łącza są ogólnodostępne i stara się ocenić, w jakim stopniu technologie cyfrowe przekładają się na korzyści dla gospodarki i życia społecznego oraz jaka jest ich jakość.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zaawansowanych państw są: Szwecja, Dania, USA, Finlandia, Holandia, Norwegia, Hong Kong, Singapur, Australia, Nowa Zelandia. Na dole rankingu znalazły się: Ekwador, Nigeria, Wietnam, Sri Lanca, Ukraina, Indonezja, Pakistan, Kazachstan, Algeria, Iran, Azerbejdżan.

W porównaniu z poprzednim rokiem, w rankingu mocno awansowały Finlandia, Korea Płd. oraz Tajwan, ponieważ w ostatnim roku dużo inwestowały w nową generację połączeń sieciowych.

ycipk-29vqtl

We wskaźnikach jakości superszybkich połączeń (broadbandu) najbardziej zaawansowane państwa Azji wypadają lepiej niż państwa europejskie i USA.

EIU odnotowuje też, iż superszybkie połączenia z internetem w całym świecie stają się tańsze. W 4. na 70 państw miesięczna opłata za korzystanie z sieci wynosiła w ub. r. mniej niż 2,0 proc. średniego miesięcznego przychodu gospodarstwa domowego. W 2009 r. w grupie tej były 42 państwa.

Zobacz pełen ranking</center

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29vqtl

ycipk-29vqtl
ycipk-29vqtl