Polska Strategia Kosmiczna. Będziemy mieć swojego satelitę?

Polska Strategia Kosmiczna. Będziemy mieć swojego satelitę?

Polska Strategia Kosmiczna. Będziemy mieć swojego satelitę?
Źródło zdjęć: © giznet.pl
12.09.2016 13:59, aktualizacja: 12.09.2016 14:53

Inauguracja Europejskiego Kongresu Robotycznego, odbywającego się w poniedziałek 12 września w ramach Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich za nami. Oto, co zakłada Polska Strategia Kosmiczna.

- Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Dlatego uważamy, że wspieranie m.in. tej branży umożliwi realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju –. powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Robotycznego.

Kluczowe zalety polskiego sektora kosmicznego to budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem, rozwijanie innowacyjnych technologii oraz stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej.

Plan zakłada, że w 203. roku polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tego rynku. Dodatkowo Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności (system satelitarnej obserwacji Ziemi).

Ministerstwo ocenia także, że zwiększenie do 3 proc. udziału polskiego przemysłu w europejskim rynku kosmicznym to plan ambitny, ale możliwy do osiągnięcia, gdyż rynek ten rośnie w bardzo szybkim tempie.

Od momentu przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 201. roku, polski przemysł tej branży rozwija się w dynamicznym tempie. Aktualnie ponad 300 polskich podmiotów jest zainteresowanych udziałem w przetargach ESA. W 2014 roku działalność rozpoczęła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Polski rząd ma w planach zwiększenie liczby firm z branży kosmicznej. Będzie też wspierać finansowo start-upy oraz płatne programy stażowe.

_ Za: iAR oraz IP Ministerstwa Rozwoju _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)