Polska się zbroi! Kupujemy nowe okręty wojenne!

Wkrótce zostaną podpisane umowy na dostawę trzech niszczycieli min i
dokończenie prac nad okrętem patrolowym; prace wykonają polskie konsorcja - powiedział w
poniedziałek odpowiadający w MON za uzbrojenie i modernizację wiceminister Waldemar Skrzypczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od listopada 2001 roku w Stoczni Marynarki Wojennej trwa budowa nowoczesnych okrętów wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Początkowo wojsko zamówiło 7 korwet typu Gawron, jednakże z powodu znacznego wzrostu kosztów produkcji plany zostały ograniczone do wytworzenia zaledwie 2 okrętów.
Od listopada 2001 roku w Stoczni Marynarki Wojennej trwa budowa nowoczesnych okrętów wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Początkowo wojsko zamówiło 7 korwet typu Gawron, jednakże z powodu znacznego wzrostu kosztów produkcji plany zostały ograniczone do wytworzenia zaledwie 2 okrętów. (MON)

"W najbliższych dniach zostaną zawarte umowy na trzy niszczyciele min Kormoran 2 i dokończenie prac nad okrętem patrolowym Ślązak" - powiedział PAP Skrzypczak. Ślązak to okręt pierwotnie budowany od 200. r. jako wielozadaniowa korweta Gawron. W lutym ub. r. rząd zdecydował przerwać program korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym zdecydowano, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale jako patrolowiec.

Skrzypczak podkreślił, że oba projekty wykonają polskie konsorcja. Liderem konsorcjum budującego Ślązaka jest Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni; w programie Kormoran 2 wiodącym podmiotem jest Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Projekt korwety "Gawron" (fot. MON)

Pierwszy z niszczycieli min ma być dostarczony pod koniec 201. r.; w tym samym roku ma zostać zwodowany Ślązak.

Wysokość kontraktu i szczegóły dostaw mają zostać ogłoszone po ostatecznej akceptacji umowy przez MON.

Zakup niszczycieli min i patrolowców to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022. Według przedstawionych w ubiegłym roku założeń roczne nakłady na rozwój MW mają się utrzymać na poziomie ok. 900 mln zł rocznie. Program przewiduje również zamówienie trzech okrętów podwodnych; w tej sprawie trwa dialog techniczny z producentami, z których MON może wybrać dostawcę.

**50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś**

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.