Trwa ładowanie...
d2rrimr

Polska sekularyzuje się ekstremalnie szybko. Wyjaśnić to ma… superkomputer

Jak pisze Nauka w Polsce PAP, "nasz kraj jest jednym z najszybciej sekularyzujących się społeczeństw na świecie". Za wyjaśnienie takiego stanu rzeczy zabrali się badacze z Białegostoku, a pomóc w uzyskaniu odpowiedzi ma superkomputer.
Share
Ludzie w maseczkach modlący się w kościele. Zdjęcie ilustracyjne.
Ludzie w maseczkach modlący się w kościele. Zdjęcie ilustracyjne.Źródło: FORUM
d2rrimr

Celem projektu prowadzonego pod kierunkiem dr. hab. Konrada Talmont-Kamińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku jest odpowiedź na szereg pytań, m.in.: dlaczego w rozwiniętych społeczeństwach postępuje zeświecczenie oraz od czego to zjawisko zależy i do czego może prowadzić.

– Często teorie naukowe przedstawiają zjawiska w prosty i ograniczony sposób. Tymczasem procesy społeczne, w tym przypadku sekularyzacyjne, są bardzo złożone i nie są linearne; jest w nich bardzo wiele zmiennych. Dlatego pomocne w ich poznaniu i zrozumieniu są nowoczesne narzędzia – wyjaśnił w rozmowie z PAP naukowiec.

Czytaj też: Polacy nie ufają wiedzy naukowej. Nie wierzą w zmiany klimatu, tylko część popiera szczepienia

d2rrimr

Polska odchodzi od religii

Dane, które będą później analizowane w trakcie projektu, zostaną zebrane poprzez ankiety internetowe oraz behawioralne badania laboratoryjne, w których ma wziąć udział 200 osób z Polski i za granicy.

Zobacz też: Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Coraz więcej osób nie identyfikuje się z żadną religią. Warto przy tym nadmienić, że Polska jest tym społeczeństwem na świecie, które sekularyzuje się najszybciej – zauważył badacz.

d2rrimr

Według niego teorią, która może prawdopodobnie wyjaśniać ten proces, jest to, że społeczeństwo staje się coraz mniej religijne wraz z rosnącym poczuciem bezpieczeństwa egzystencjalnego i długotrwałym poczuciem dobrostanu.

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Czytaj też: Politechnika Gdańska buduje centrum informatyczne STOS za blisko 156 mln złotych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rrimr

Podziel się opinią

Share
d2rrimr
d2rrimr
Więcej tematów