Polska liderem kodowania w Europie? "Postawiliśmy sobie ambitny cel"

Polska liderem kodowania w Europie? "Postawiliśmy sobie ambitny cel"

Polska liderem kodowania w Europie? "Postawiliśmy sobie ambitny cel"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
12.10.2015 12:59, aktualizacja: 12.10.2015 15:35

10 października w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyło się oficjalne otwarcie Tygodnia Kodowania w Polsce. Od tego dnia do 18 października tysiące Europejczyków w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy – będą miały możliwość rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem! Za cel postawiono sobie stworzenie z Polski europejskiego lidera w kodowaniu. Czy plan zostanie zrealizowany z powodzeniem?

Tydzień Kodowania w Polsce jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który w tym roku odbywa się już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 30. wydarzeń promujących kodowanie, w tej edycji organizatorzy już świętują zgłoszenie ponad 1000 imprez.

- Postawiliśmy sobie ambitny cel. Z Waszą pomocą, mamy zamiar zorganizować najwięcej eventów programistycznych w ramach całego Europe Code Week i przedstawić Polskę jako lidera kodowania w Europie. Mam nadzieję, że uda nam się to osiągnąć. Trzymam kciuki! - powiedziała na otwarciu Blanka Fijołek, polska ambasadorka Tygodnia Kodowania i CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsungu.

Podczas imprezy otwierającej Tydzień Kodowania w Polsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym przedstawiono plany i założenia projektu, zaprezentowano dokonania uczniów z programu „Mistrzowie Kodowania”, wykonano oficjalny taniec Tygodnia Kodowania „Robo Dance”. oraz przeprowadzono warsztaty programowania w otwartej strefie kodowania.

O tym, jak ważne jest zachęcanie do nauki kodowania, mówili podczas wydarzenia również promotorzy programowania w Polsce.

- Więcej nauki kodowania, informatyki i nowoczesnych technologii w szkołach. Nawet dzisiaj, na rynku pracy brakuje 3. tys. informatyków. W całej Europie, pan Michał Boni może mnie sprostować, jest to około miliona oczekujących miejsc pracy – powiedział Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji.

- Wysoko cenimy w obecnym świecie kodowanie, zrozumienie nowej logiki, która pozwala nam współistnieć z urządzeniami cyfrowymi i nimi zarządzać. To są te nowe miejsca pracy, o których mówił pan minister Halicki. To także nadchodząca w najbliższych latach fala zmian, która przeobrazi wszystkie sektory gospodarki i wszystkie sfery naszego życia. Już dzisiaj warto się uczyć kodowania. Widząc was, wiem, że macie fantastyczną energię i chęć, żeby się uczyć –. dodał Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem został program „Mistrzowie Kodowania”. Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami działań są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)