ycipk-k95smi

Polska bez wsparcia NATO dla F-16. W czasie wojny będziemy zdani na siebie

Odkładanie w czasie wprowadzenia systemu identyfikacji radiolokacyjnej "swój-obcy" (IFF) przez Polskę doprowadziły do sporego problemu. Od 1 lipca 2020 roku w przypadku wojny nasze F-16 pozostaną bez wsparcia lotniczego NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnictwo NATO nie pomoże naszym F-16, jeśli nie wprowadzimy IFF
Lotnictwo NATO nie pomoże naszym F-16, jeśli nie wprowadzimy IFF (Bartosz Krupa/East News)
ycipk-k95smi

Począwszy od lipca 2020 roku wojska lotnicze NATO nie będą w stanie wpierać Polski w przypadku wojny. Dlaczego? Bo nie nadążyliśmy z wprowadzeniem odpowiednich systemów. To nagły pośpiech NATO? Nic z tych rzeczy. O wprowadzaniu IFF wiedzieliśmy od kilkunastu lat. O sprawie informuje portal Defence24.pl.

IFF (Identification Friend or Foe - identyfikacja swój-obcy) jest priorytetowym narzędziem dla wszystkich rodzajów wojsk, chociaż najważniejszą rolę pełni właśnie w lotnictwie. To system, który informuje pilota o przynależności państwowej nadlatującej maszyny czy pozwala zidentyfikować typ samolotu.

Polska bez wsparcia w powietrzu NATO

ycipk-k95smi

Do tej pory nie było powodów, żeby nie wprowadzić IFF. Polski przemysł zbrojeniowy był całkowicie przygotowany. Zabrakło jednak ostatecznej decyzji, która pozwoliłaby na przeprowadzenie modernizacji.

Zobacz też: USS Boxer strącił irańskiego drona. Amerykanie użyli niepozornej broni

To wszystko wskazuje, jak komentuje Defence24.pl, na "rażące zaniedbanie lub nawet celowe działanie na szkodę Polski". Niewykluczone, że MON zostanie zmuszone do zakupu gotowego sprzętu od zagranicznych firm.

ycipk-k95smi

1 lipca 2020 roku USA zamierza zakończyć wsparcie dla modułu 4 (system IFF Mark XII). Wówczas w życie wejd zie całkowite wsparcie dla mod 5 (system IFF Mark XIIA), który jest wprowadzany już od kilku lat.

Zobacz też: F-35 dla Polski. "Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-k95smi
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-k95smi

ycipk-k95smi
ycipk-k95smi