Trwa ładowanie...
d38y40j

Polska. 5-latka znalazła artefakt sprzed 3000 lat w czasie spaceru

Pięcioletnia Łucja z Pyszczyna (woj. dolnośląskie) w czasie spaceru z ojcem natrafiła na niezwykłe znalezisko. Wśród listowia dostrzegła artefakt z epoki brązu, który może liczyć nawet 3000 lat.
Share
W czasie spaceru 5-latka znalazła 3000-letnią siekierkę
W czasie spaceru 5-latka znalazła 3000-letnią siekierkęŹródło: Żarowska Izba Historyczna
d38y40j

O niezwykłym odkryciu 5-latki, które miało miejsce 24 listopada, poinformowała Żarowska Izba Historyczna na swoim profilu na Facebooku. Mała Łucja, będąc na spacerze z tatą, dostrzegła niewielki przedmiot wśród listowia i ziemi. Znalezisko zostało przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Zobacz też: Poszedł na grzyby. Zamiast nich znalazł skarb sprzed 3300 lat

Wstępne oględziny potwierdziły, że jest to siekiera pochodząca z epoki brązu, najprawdopodobniej wywodząca się z kultury łużyckie. Artefakt liczy sobie więc około 3000 lat, ale jego wiek muszą jeszcze potwierdzić dokładniejsze badania. Jak podaje Żarowska Izba Historyczna, znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatura Wałbrzych.

d38y40j

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć małą Łucję wraz z jej tatą, panem Karolem. Dołączamy się do gratulacji dla młodej poszukiwaczki skarbów.

Kultura łużycka

Kultura łużycka, z której najprawdopodobniej wywodzi się znaleziona siekierka, to kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz początków epoki żelaza. Rozwijała się od około 1350/1300 lat p.n.e. do około 500/400 lat p.n.e. Jest charakterystyczna dla ziem polskich, jednak na jej ślady badacze natrafiają również na terenie Czech, Słowacji, Ukrainy oraz Niemiec. Kulturę łużycką wyróżniają typowe formy osadnictwa, budownictwa oraz stylów zdobnictwa.

d38y40j

Zobacz: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38y40j

Podziel się opinią

Share
d38y40j
d38y40j
Więcej tematów