Polscy wynalazcy wyruszają na podbój USA

Polscy wynalazcy wyruszają na podbój USA

Polscy wynalazcy wyruszają na podbój USA
Źródło zdjęć: © Top 500 Innovators
10.04.2013 09:26, aktualizacja: 10.04.2013 12:48

Pierwszych 40 młodych naukowców, zwycięzców III edycji Top 500 Innovators,
15 kwietnia wyruszy na dwumiesięczny staż na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda - jednej z
najlepszych uczelni na świecie - poinformował we wtorek resort nauki.

Ze zwycięzcami kolejnej edycji programu TOP 50. Innovators - Science, Management, Commercialization spotkał się we wtorek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Jacek Guliński.

"Wręczając uczestnikom spotkania promesy wyjazdowe prof. Guliński przypomniał, że program wyposaża uczestników w unikalne kompetencje, które mogą zdobywać w najlepszych ośrodkach naukowych świata. Kolejna grupa zwycięzców tegorocznej edycji uda się bowiem na California Univeristy w Berkeley" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przesłanym PAP.

"Miarą waszego sukcesu będzie to, co uda się zrobić po powrocie. Jesteście forpocztą innowacji, sukcesu i świeżego podejścia, które możecie wprowadzić w swoich instytucjach" - mówił do młodych naukowców prof. Guliński.

Jak przypomniano w komunikacie, o miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. W postępowaniu konkursowym wyłonionych zostało już 11. finalistów trzeciej edycji Top 500 Innovators, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski.

"Cieszę się, że jedziecie na te znakomite amerykańskie uczelnie i liczę na kontynuację naszej współpracy" - mówił James Day, sekretarz ds. Ochrony Środowiska, Nauki, Techniki i Zdrowia z ambasady USA. Dodał, że serce Doliny Krzemowej to doskonałe miejsce do poszerzania horyzontów, zdobywania wiedzy o komercjalizacji badań naukowych oraz wymiany doświadczeń. "Korzystajcie z tych zasobów i budujcie sieci kontaktów, które ułatwią wam dalszą karierę" - zachęcał przedstawiciel amerykańskiej ambasady.

Top 50. Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce, jego budżet sięga 30 mln zł. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). 160 uczestników dwóch dotychczasowych edycji programu odbyło go w Uniwersytecie Stanforda i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Jak napisano w komunikacie MNiSW, ważną częścią kursu jest doskonalenie umiejętności: pracy w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywnego myślenia, efektywnego podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy programu obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Laureaci poprzednich dwóch edycji TOP 50. po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)