Trwa ładowanie...
dvjaqhe

Polscy naukowcy bliscy przełomowego odkrycia. Mogą odmienić losy świata

Polscy naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pracują nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik. Materiał miałby się rozkładać około roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy bliscy przełomowego odkrycia. Plastik już wkrótce może zostać zastąpiony
Naukowcy bliscy przełomowego odkrycia. Plastik już wkrótce może zostać zastąpiony (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
dvjaqhe

Opakowania, butelki, etykiety oraz nakrętki stworzone wyłącznie z roślin? Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Polacy chcą stworzyć roślinny biopolimer z kukurydzy, który mógłby całkowicie zastąpić plastik. Docelowo czas rozkładu takiego materiału oscylowałby około roku.

- Przełomowe jest to, że staramy się zmieniać skład, a tym samym właściwości tych materiałów, wykorzystując tylko i wyłącznie surowce odnawialne. Dzięki temu istnieją szanse na to, aby opakowania rozkładały się jak najkrócej" - mówi PAP dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz.

dvjaqhe

- Chcielibyśmy, aby nasz materiał rozkładał się w rok, nie potrzebując do tego specyficznych warunków i aby cykl jego życia kończył się na możliwości przereagowania jedynie do prostych związków, np. dwutlenku węgla i wody - dodała badaczka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kobieta zaznaczyła, że chodzi o stworzenie materiału, który mógłby zostać wykorzystany przede wszystkim do produkcji opakowań spożywczych.

Czytaj także: Naukowcy przedłużyli życie. To tak, jakbyśmy żyli 500 lat

Materiał, który jest używany przez badaczy posiada o wiele lepsze właściwości barierowe od standardowo używanych.

dvjaqhe

- Butelka, którą wyprodukujemy, będzie sztywna, ale będzie też dłużej utrzymywała dwutlenek węgla, a także czystość zamkniętego w niej produktu - zapewnia Sandra Paszkiewicz. Badaczka zaznacza, że naukowcy chcą stworzyć materiał, z którego będzie można zrobić nie tylko opakowania i butelki, ale również nakrętki czy etykiety.

- Kukurydza jest wdzięcznym materiałem, jest jej bowiem dużo i nie psuje się szybko. Mimo tego, że nie jest najdroższa, wytworzone z niej surowce, których używamy, mają na razie bardzo wysoką cenę. Być może do jej obniżenia przyczynią się większe firmy, stosując więcej opakowań tego typu - mówi badaczka.

Projekt badawczy jest finansowany z programu Sonata Narodowego Centrum Nauki.

Zobacz także: Roboty powstałe z komórek macierzystych żab. Mają niezwykłe właściwości

dvjaqhe

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dvjaqhe

dvjaqhe
dvjaqhe