Polscy młodzi naukowcy wśród finalistów konkursu Google Science Fair 2013

Polscy młodzi naukowcy wśród finalistów konkursu Google Science Fair 2013

Polscy młodzi naukowcy wśród finalistów konkursu Google Science Fair 2013
Źródło zdjęć: © Jupiterimages | Thinkstock
12.06.2013 14:53, aktualizacja: 12.06.2013 15:17

Jury globalnego konkursu Google Science Fair 2013 ogłosiło listę 90 regionalnych finalistów. Wśród wybranych projektów, nadesłanych z całego świata, znalazły się dwa z Polski. Jeden z nich zdobył także uznanie organizacji Scientific American i znalazł się na liście 15 nominowanych projektów do tegorocznej nagrody Science in Action.

Wśród 9. najlepszych pomysłów znalazły się dwa projekty z Polski. Młodzi naukowcy (w kategorii wiekowej 17-18 lat) - Kamil Danak, Marcin Muszalski oraz Wojciech Grędel z Sosnowca - w projekcie Co czai się w naszych lodówkach? postanowili stworzyć system, który będzie informował użytkowników o dacie ważności produktów spożywczych i ich ilości w lodówce, a także proponował przepisy uwzględniające liczbę osób w domu i wykorzystujące jak najwięcej posiadanych składników. Autorzy projektu postanowili wykorzystać w tym celu tagi RFID. Uzyskiwane w ten sposób dane (daty zakupu/konsumpcji) mogłyby być wykorzystane do analizy nawyków żywieniowych. Projekt został także nominowany do nagrody ufundowanej przez Scientific American Science in Action o wartości 50 000 USD. Zostanie ona przyznana za pracę, która rozwiązuje konkretny problem społeczny, ekologiczny lub zdrowotny, przynosząc realną poprawę jakości życia wybranej grupy osób lub społeczności.

Wśród wyłonionych pomysłów na to, jak zmienić świat, znalazł się także projekt Samowystarczalny samochód zasilany energią odnawialną Słońca i wiatru autorstwa Kamila Piechowiaka (w kategorii wiekowej 13-1. lat) z Wir (woj. wielkopolskie). Głównym założeniem tego projektu było stworzenie pojazdu, do którego nie będzie trzeba wlewać paliwa, ani nawet podłączać do prądu. Samochód miałby jeździć przez jak najdłuższy czas, przy jak najkrótszym czasie ładowania. Kamil zaproponował rozwiązanie problemu poprzez zastosowanie dwóch różnych źródeł energii odnawialnej - wiatru i słońca.

Trzecia edycja konkursu rozpoczęła się 3. stycznia, a zgłoszenia przyjmowane były do końca kwietnia br., w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Obecnie międzynarodowa komisja konkursowa, złożona z wybitnych naukowców i wynalazców, debatuje nad wyłonieniem najlepszej piętnastki spośród 90 regionalnych laureatów poszczególnych kategorii wiekowych (13-14, 15-16 oraz 17-18 lat). Pula nagród w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium o wartości 50 000 USD ufundowane przez Google, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)