Trwa ładowanie...
holderName

Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nad wykorzystaniem technologii 4D

Gdzie (szerokość i długość geograficzna), na jakiej wysokości i w jakim czasie - takie parametry mają określać pozycję samolotu. A przynajmniej nad takim systemem pracuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ma to sprawić, że zarządzanie ruchem samolotów będzie bardziej efektywne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nad wykorzystaniem technologii 4D
(Shutterstock.com)
holderName

W Polsce od listopada 2013 roku kontrolerzy ruchu lotniczego korzystają z systemu Pegasus21. Miał on zwiększyć przepustowość o 30 proc., a wartość kontraktu między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a firmą Indra S.A. na zakup i wdrożenie Pegasusa wyniiosła 25333308,95 euro (ponad 100 milionów złotych). System działa dopiero od trzech lat, ale już opracowywany jest jego następca.

- Specjaliści i kontrolerzy PAŻP we współpracy z dostawcą zarządzania ruchem lotniczym oraz innymi agencjami odpowiedzialnymi za ruch lotniczy w Europie, pracują już nad wdrożeniem w ciągu najbliższych 5-6 lat systemu - iTEC, który będzie wykorzystywać najbardziej zaawansowane technologie oparte o trajektorię 4D; rozwiązanie to polega na określaniu pozycji samolotu w czterech wymiarach - szerokości i długości geograficznej, wysokości oraz w czasie - zamiast, jak dotychczas, w trzech. Trajektoria 4D umożliwi precyzyjne śledzenie lotów i pozwoli na efektywniejsze kierowanie ruchem lotniczym, zarządzanie strumieniami ruchu lotniczego i szybkie przeprogramowanie tras. Zmniejszy liczbę opóźnień i odwołanych lotów - powiedziała w rozmowie z PAP p.o. prezesa PAŻP Magdalena Jaworska.

Projekt realizowany jest we współpracy z litewską agencją Oro Navigacija, przy wsparciu agencji z Europy - brytyjskiego NATS, niemieckiego DFS, hiszpańskiego ENAIRE, holenderskiego LVNL i norweskiego Avinor. W efekcie tej współpracy nad bałtycką przestrzenią powietrzną kontrolę sprawować ma nowo tworzony wspólny system operacyjny. W ciągu kolejnych 5 lat system ten ma być stosownay przez najważniejsze Centra Zarządzania Ruchem Lotniczym w Europie.

holderName

- Chcielibyśmy, aby ten system był już wykorzystywany w nowym centrum operacyjnym PAŻP, które planujemy wybudować w podwarszawskich Regułach - powiedziała Jaworska.

Dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji inwestycji został już ogłoszony. Jego rozstrzygnięcie planowane jest w maju 2017 roku.

W PAŻP pracuje ponad 500 kontrolerów ruchu lotniczego. W polskiej przestrzeni powietrznej obecnie wykonywanych jest rocznie ok. 700 tys. operacji, czyli startów i lądowań samolotów na polskich lotniskach pasażerskich. Według prognoz, w najbliższych latach liczba tych operacji wzrośnie do prawie półtora miliona rocznie.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów