Polscy eksperci pomogli unieszkodliwić złośliwie oprogramowanie

Polscy eksperci pomogli unieszkodliwić złośliwie oprogramowanie

Polscy eksperci pomogli unieszkodliwić złośliwie oprogramowanie
Źródło zdjęć: © Tomasz Zajda - Fotolia.com
07.12.2015 10:05, aktualizacja: 07.12.2015 14:41

Polscy eksperci z zespołu CERT Polska we współpracy m.in. z FBI i Interpolem doprowadzili do unieszkodliwienia botnetu Dorkbot - złośliwego oprogramowania, które tylko w tym roku zainfekowało na całym świecie co najmniej milion urządzeń z systemem Windows.

Botnet Dorkbot, tworzący sieć zainfekowanych komputerów, działał od 2011 r. i był wykorzystywany przez cyberprzestępców m.in. do kradzieży danych uwierzytelniających osoby, wyłączania programów antywirusowych i dystrybucji innego złośliwego oprogramowania. Wśród polskich użytkowników rozprzestrzeniał się za pomocą Skype'a. Poza komunikatorami, Dorkbot do infekcji wykorzystywał też serwisy społecznościowe oraz nośniki USB. Część infrastruktury do zarządzania botnetem znajdowała się w Polsce.

- Największym niebezpieczeństwem związanym z funkcjonowaniem Dorkbota było wykorzystywanie go jako platformy do dystrybucji innych cyberzagrożeń. Oszacowanie rzeczywistej liczby zainfekowanych komputerów będzie możliwe po dokonaniu szczegółowej analizy całego zagrożenia, ale według wstępnych szacunków skala infekcji w Polsce nie była znacząca - powiedział kierownik CERT Polska Piotr Kijewski. Dodał, że jego zespół informował polskich użytkowników o zagrożeniu już jesienią 2012 r.

Aby unieszkodliwić Dorkbota, powołano międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stanęła firma Microsoft. W jego skład - obok zespołu CERT Polska - weszły: firma ESET, działający w Departamencie Homeland Security Stanów Zjednoczonych zespół US-CERT, FBI, Interpol, a także Europol oraz inne organy ścigania. Kulminacją działań konsorcjum, mających na celu likwidację zagrożenia, była destabilizacja wirusa. W efekcie infrastruktura zarządzająca złośliwym oprogramowaniem została unieszkodliwiona, a cały ruch, który generował Dorkbot, przeniesiony na konkretne adresy IP, gdzie będzie on przechwytywany i poddany badaniom.

W ramach współpracy eksperci CERT Polska przeanalizowali złośliwe oprogramowanie i dostarczyli informacji o zasadach jego funkcjonowania. Równocześnie przekazali dane telemetryczne dotyczące istniejących wirusów, a także uczestniczyli w konsultacjach w sprawie kierunku prowadzonych działań.

Botnet to sieć zarażonych komputerów (nazywanych także komputerami zombie albo botami), których celem jest wykonywanie rozkazów cyberprzestępców. Botnety najczęściej są wykorzystywane do tzw. ataków DDoS, czyli zablokowania dostępu do usługi w internecie np. banku, portalu aukcyjnego czy sklepu online, rozsyłania niechcianej poczty email, czyli tzw. spamu, kradzieży poufnych danych, wyprowadzenia środków z kont bankowości elektronicznej.

Zespół CERT Polska działa w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) od 19 lat i monitoruje zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem użytkowników internetu w Polsce. Regularnie przygotowuje także raport będący podsumowaniem zagrożeń w internecie w danym roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)