Północny biegun magnetyczny Ziemi oficjalnie przesunął się w kierunku Rosji

Północny biegun magnetyczny Ziemi oficjalnie przesunął się w kierunku Rosji

Północny biegun magnetyczny Ziemi oficjalnie przesunął się w kierunku Rosji
Źródło zdjęć: © East News | MIKE GILBERT/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Karolina Modzelewska
19.12.2019 11:11, aktualizacja: 19.12.2019 12:00

Północny biegun magnetyczny porusza się na wschód w niezwykle szybkim tempie od kanadyjskiej części Arktyki w stronę Rosji. Wywołuje to liczne obawy dotyczące nawigacji, systemów GPS i operacji wojskowych. Czy słusznie?

Ostatnie obserwacje wskazują, że północny biegun magnetyczny "dryfuje" w kierunku Rosji z prędkością około 55 km rocznie. Chociaż ostatnio "wyhamował" do 40 km rocznie.

Co powoduje ruch biegunów magnetycznych Ziemi?

Poruszanie się biegunów magnetycznych nie jest zjawiskiem nowym, ani zaskakującym. Do zmiany miejsca ich położenia doszło już kilkukrotnie.

Istnienie biegunów magnetycznych jest związane ze stopionym żelazem w jądrze ziemi, które porusza się w miarę obracania się Ziemi.

Światowy model magnetyczny 2020 (WMM), który został ostatnio zaktualizowany przez National Centers for Environmental Information i British Geological Survey, pozwala zobaczyć, jak zmieniło się położenie północnego bieguna magnetycznego przez ostatnie 5 lat i jak zmieni się w najbliższym czasie.

W ciągu ostatnich dwóch dekad północny biegun magnetyczny przesunął się w kierunku Rosji. Poruszał się tak szybko, że WMM opublikowało tymczasową aktualizację informacji w lutym 2019 roku. Naukowcy chcieli się upewnić, że bieżące odczyty nie są związane z problemami nawigacyjnymi oraz błędnymi założeniami ostatniego światowego modelu magnetycznego.

Oficjalna lokalizacja północnego bieguna magnetycznego WMM jest wykorzystywana na wiele sposobów, głównie w nawigacji. Od aplikacji na smartfony, przez nawigację powietrzną, aż po operacje wojskowe.

Odwracanie pola magnetycznego

Pole magnetyczny odwraca się w różnym tempie – od 100 tys. do 50 mln lat. Biorąc to pod uwagę, a także trudności w badaniu aktywności w zewnętrznym jądrze Ziemi można powiedzieć, że praktycznie niemożliwe jest wcześniejsze przewidzenie momentu, kiedy dojedzie do odwrócenia pola magnetycznego.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)