Polish social lending: profil użytkownika

Polish social lending: profil użytkownika

13.03.2009 16:30, aktual.: 13.03.2009 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo, że social lending stosunkowo od niedawna istnieje w polskiej sieci i wciąż raczej przeciera szlak, to o pożyczkach społecznościowych słyszała już 1/4 internautów. Nie oznacza to jednak, że samo pojęcie jest dla wszystkich zrozumiałe.

Póki co internautów świadomych czym są sieci pożyczkowe i jak działają tego typu serwisy jest niewielu, bo zaledwie 2 procent - wynika z przeprowadzonego przez Gemius badania "Polski internet 2008/2009".

Obraz
© Czy słyszałeś o internetowych serwisach społecznych, w których członkowie pożyczają sobie pieniądze? (fot. IDG)

Powiedzmy coś więcej o tym, kim są osoby "zamieszane" w pożyczki społecznościowe. Być może te informacje przekonają (lub zniechęcą) niektórych interneutów do tej formy inwestowania.

Jak wynika z raportu "Polski internet 2008/2009", przeciętna osoba zainteresowana pożyczką poprzez serwisy social lending to częściej mieszkaniec wsi w wieku ponad 3. lat. Zazwyczaj są to osoby o niskich dochodach - ok. 1/3 z nich zarabia pomiędzy 500 - 1000 zł. Druga, nieco mniejsza grupa pożyczkobiorców ( ok. 1/4 ) to osoby zarabiające powyżej 2500 zł.
Osoby skłonne do inwestycji to (istotnie częściej aniżeli pożyczkodawcy) młodzi ludzie między 18 a 25 rokiem życia, zarabiający od 1000 do 1500 złotych. Są to osoby zarówno z dużych jak i małych miast oraz wsi.
Jak wynika z innego badani przeprowadzonego przez Gemius z Accecure, u potencjalnych pożyczkodawców powody inwestowania są raczej pragmatyczne (korzystniejsze warunki finansowe niż te oferowane przez tradycyjne instytucje finansowe), aczkolwiek relatywnie wysoki udział mają także przesłanki emocjonalne i altruistyczne, takie jak możliwość pomocy innym ludziom.

Można przypuszczać, że po ostatnich problemach w funkcjonowaniu serwisu Monetto.pl , zaufanie do tego typu formy pożyczania nieco spadnie. Najczęściej odwiedzanym obecnie serwisem social lending jest Kokos.pl, który miesięcznie (wg grudniowego Megapanelu PBI Gemius) przyciąga 75 tys. użytkowników.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)