Trwa ładowanie...
d209okf

Policyjna obława na kradnących sygnał platform cyfrowych

Policjanci wspólnie z biegłymi z zakresu informatyki śledczej i pracownikami firmy Lege Artis Service, zajmującej się ochroną praw autorskich oraz we współpracy z przedstawicielami Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ zlikwidowali na terenie powiatu lubelskiego trzy nielegalne punkty rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policyjna obława na kradnących sygnał platform cyfrowych
(policja)
d209okf

Na trop nielegalnej działalności policjanci natrafili dzięki obserwacji i monitorowaniu Internetu. Osoby organizujące proceder, tzw. "sharingu" oferowały usługę dostępu przez Internet do pakietów programowych operatorów płatnej telewizji satelitarnej. Według wstępnych ustaleń z usług tych korzystało ponad 3. osób nie będących abonentami platform.

W wyniku działań "cyberpatroli" u trzech mieszkańców powiatu lubelskiego zabezpieczono: serwer z macierzą złożoną z 3 dysków twardych, 3 tunery telewizyjne, czytnik kart telewizyjnych USB, 4 karty abonenckie do płatnych platform telewizyjnych, 3 komputery przenośne typu laptop, 6 twardych dysków komputerowych oraz kilkadziesiąt nośników danych w postaci płyt CD, DVD i pamięci USB.

 (fot. Cyfrowy Polsat)
((fot. Cyfrowy Polsat))

Dokładne wyliczenie strat Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ wynikające z przestępczej działalności organizatorów "sharingu" będzie możliwe po dokładnym ustaleniu ilości odbiorców oraz okresu trwania procederu. Osobom, które zajmują się nielegalnym rozsyłaniem płatnych kanałów telewizyjnych, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

d209okf

Ochronie praw abonentów, nadawców, dystrybutorów i licencjodawców programów służy Stowarzyszenia SYGNAŁ. Od kilku lat przeciwdziała kradzieży sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych, wyłudzaniu i podrabianiu oryginalnego sprzętu, wprowadzaniu do obrotu fałszywych kart i dekoderów. Dodatkowo, policjanci z Koszalina zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który łamał kody zabezpieczające do telewizji cyfrowej. Łączna suma strat poniesionych przez właściciela platformy cyfrowej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie wraz z przedstawicielami jednej z platform cyfrowych i firmy związanej z technologią zabezpieczeń, przeszukali miejsce pracy 31-letniego mężczyzny. Znaleźli tam dekodery, płyty główne i specjalistyczne urządzenia do przełamywania zabezpieczeń platform cyfrowych.

 (fot. Cyfra+)
((fot. Cyfra+))

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna przy użyciu sprzętu i aplikacji komputerowej nielegalnie pozyskiwał tzw. klucze parujące i algorytmy, które później umożliwiały odbieranie niezakodowanego sygnału platformy cyfrowej. Swoje usługi oferował klientom zarówno w kraju, jak i za granicą.

d209okf

Przy prowadzeniu sprawy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy pracowali z przedstawicielami platformy cyfrowej oraz specjalistami z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Wspólne działania zaowocowały zatrzymaniem mężczyzny w jego warsztacie. Zabezpieczono urządzenia do wydobywania kluczy parujących i algorytmów, dekodery i sprzęt elektroniczny.

Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy świadczy, iż z usług 31-latka skorzystało kilkadziesiąt osób z terenu Polski, a także z krajów Unii Europejskiej. Jego klienci dysponując przerobionymi dekoderami, a także nielegalnie pozyskanymi kluczami parującymi, mogli bezpłatnie korzystać z sygnałów telewizyjnych oferowanych przez platformy cyfrowe. Policjanci będą ustalali dane tych użytkowników, a także wartość strat, które wstępnie szacują na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

31-latek został przesłuchany i wkrótce usłyszy zarzuty. Zgodnie z przepisami, za wytwarzanie i bezprawne wprowadzanie do obrotu urządzeń niedozwolonych oraz świadczenie takich usług, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

d209okf

Podziel się opinią

Share
d209okf
d209okf
Więcej tematów