Policyjna obława na kradnących sygnał platform cyfrowych

Policyjna obława na kradnących sygnał platform cyfrowych

Policyjna obława na kradnących sygnał platform cyfrowych
Źródło zdjęć: © policja
09.07.2010 09:44, aktualizacja: 09.07.2010 09:55

Policjanci wspólnie z biegłymi z zakresu informatyki śledczej i pracownikami firmy Lege Artis Service, zajmującej się ochroną praw autorskich oraz we współpracy z przedstawicielami Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ zlikwidowali na terenie powiatu lubelskiego trzy nielegalne punkty rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych.

Na trop nielegalnej działalności policjanci natrafili dzięki obserwacji i monitorowaniu Internetu. Osoby organizujące proceder, tzw. "sharingu" oferowały usługę dostępu przez Internet do pakietów programowych operatorów płatnej telewizji satelitarnej. Według wstępnych ustaleń z usług tych korzystało ponad 3. osób nie będących abonentami platform.

W wyniku działań "cyberpatroli" u trzech mieszkańców powiatu lubelskiego zabezpieczono: serwer z macierzą złożoną z 3 dysków twardych, 3 tunery telewizyjne, czytnik kart telewizyjnych USB, 4 karty abonenckie do płatnych platform telewizyjnych, 3 komputery przenośne typu laptop, 6 twardych dysków komputerowych oraz kilkadziesiąt nośników danych w postaci płyt CD, DVD i pamięci USB.

Obraz
© (fot. Cyfrowy Polsat)

Dokładne wyliczenie strat Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ wynikające z przestępczej działalności organizatorów "sharingu" będzie możliwe po dokładnym ustaleniu ilości odbiorców oraz okresu trwania procederu. Osobom, które zajmują się nielegalnym rozsyłaniem płatnych kanałów telewizyjnych, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Ochronie praw abonentów, nadawców, dystrybutorów i licencjodawców programów służy Stowarzyszenia SYGNAŁ. Od kilku lat przeciwdziała kradzieży sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych, wyłudzaniu i podrabianiu oryginalnego sprzętu, wprowadzaniu do obrotu fałszywych kart i dekoderów. Dodatkowo, policjanci z Koszalina zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który łamał kody zabezpieczające do telewizji cyfrowej. Łączna suma strat poniesionych przez właściciela platformy cyfrowej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie wraz z przedstawicielami jednej z platform cyfrowych i firmy związanej z technologią zabezpieczeń, przeszukali miejsce pracy 31-letniego mężczyzny. Znaleźli tam dekodery, płyty główne i specjalistyczne urządzenia do przełamywania zabezpieczeń platform cyfrowych.

Obraz
© (fot. Cyfra+)

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna przy użyciu sprzętu i aplikacji komputerowej nielegalnie pozyskiwał tzw. klucze parujące i algorytmy, które później umożliwiały odbieranie niezakodowanego sygnału platformy cyfrowej. Swoje usługi oferował klientom zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przy prowadzeniu sprawy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy pracowali z przedstawicielami platformy cyfrowej oraz specjalistami z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Wspólne działania zaowocowały zatrzymaniem mężczyzny w jego warsztacie. Zabezpieczono urządzenia do wydobywania kluczy parujących i algorytmów, dekodery i sprzęt elektroniczny.

Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy świadczy, iż z usług 31-latka skorzystało kilkadziesiąt osób z terenu Polski, a także z krajów Unii Europejskiej. Jego klienci dysponując przerobionymi dekoderami, a także nielegalnie pozyskanymi kluczami parującymi, mogli bezpłatnie korzystać z sygnałów telewizyjnych oferowanych przez platformy cyfrowe. Policjanci będą ustalali dane tych użytkowników, a także wartość strat, które wstępnie szacują na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

31-latek został przesłuchany i wkrótce usłyszy zarzuty. Zgodnie z przepisami, za wytwarzanie i bezprawne wprowadzanie do obrotu urządzeń niedozwolonych oraz świadczenie takich usług, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)