Trwa ładowanie...
d19iapm

Polacy przepłacają za telefon! Wielka sonda WP.PL

W naszym serwisie przeprowadziliśmy sondę na temat wydatków Polaków na rachunki telefoniczne. Wzięło w niej udział ponad 100 000 użytkowników WP.PL. Ile płacimy miesięcznie za telefon? Jak prezentują się te kwoty w stosunku do naszych zarobków? Jak wypadamy na tle reszty Europy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy przepłacają za telefon! Wielka sonda WP.PL
(© James Insogna - Fotolia.com)
d19iapm

W ciągu kilku ostatnich lat oferty rodzimych operatorów znacznie się poprawiły. Dziś znalezienie abonamentu "no limit" (bez ograniczeń na rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci) w cenie 5. zł miesięcznie nie stanowi większego problemu. Dziwi więc fakt, że w naszej sondzie najwięcej użytkowników na pytanie o miesięczne wydatki na telefon odpowiedziało, że są to kwoty powyżej 100 zł. Skąd więc taka różnica?

Ile Polacy wydają miesięcznie na telefon

Powyżej 10. zł miesięcznie na telefon wydaje aż 20 proc. biorących udział w naszej sondzie. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią był przedział 20-30 zł (15 proc. głosów). Po zsumowaniu przedziałów 50-70 zł i 70-100 zł okazuje się, że te dwie opcje wybrała 1/4 głosujących. Tylko 5 proc. osób stanowi grupę, która nie posiada telefonu.

Telefon w abonamencie

d19iapm

Polacy często nie biorą pod uwagę, że nie mają obowiązku kupna telefonu u operatora. Zaopatrzenie się w słuchawkę na własną rękę wymaga minimalnie większego wysiłku, a może przynieść ogromne korzyści. Abonament o wartości powyżej 10. zł wynika najczęściej z kupna aparatu z wyższej półki przy podpisywaniu umowy. Jest tak szczególnie w przypadku drogich smartfonów, takich jak iPhone.

Po otrzymaniu oferty "z telefonem" od operatora, najlepiej od razu wykonać własne obliczenia. W tym celu mnożymy cenę zaproponowanego abonamentu przez liczbę miesięcy trwania umowy (zwykle będzie to od 1. do 24 miesięcy). Na stronie operatora odszukujemy cenę identycznego abonamentu, ale bez dołączonego telefonu. Jego cenę mnożymy przez taką samą liczbę miesięcy. Kiedy odejmiemy pełną cenę abonamentu bez telefonu od ceny oferty z telefonem – będziemy wiedzieli, ile dokładnie zapłacimy operatorowi za sam aparat. Teraz sprawdzamy detaliczną cenę telefonu (poprzez internetowe porównywarki cenowe oraz na aukcjach internetowych), porównujemy ją z ceną u operatora i wybieramy lepszą opcję. W wielu przypadkach okaże się, że kupowanie telefonu w abonamencie zwyczajnie się nie opłaca, a co za tym idzie – nie ma sensu podejmować zobowiązania na ponad 100 zł miesięcznie.

Zróżnicowana oferta operatorów

Wysokie rachunki mogą wynikać także z niewiedzy. Oferty operatorów zmieniają się bardzo dynamicznie, a Polacy, kierując się zazwyczaj przywiązaniem do marki, nie podejmują decyzji o zmianie sieci. Jest to błąd, ponieważ taki ruch może się bardzo opłacić. Przed podpisaniem kolejnej wieloletniej umowy, warto zapoznać się z propozycjami innych operatorów. Nawet jeśli nie mamy zamiaru zmieniać sieci –. dane o lepszej ofercie u konkurencji mogą pomóc nam w uzyskaniu lepszych warunków podczas rozmowy z konsultantem.

d19iapm

Sama zmiana sieci nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Wymagane jest złożenie tylko kilku dokumentów, a całość trwa dobę. Po dokonaniu formalności pozostaje nam tylko przeczekać regulaminowe 3. dni od momentu zakończenia najbliższego okresu rozliczeniowego i po tym czasie zmienić kartę SIM w telefonie.

Przepłacamy na kartę

Oferty na kartę są często bardzo konkurencyjne. Jednak pod warunkiem, że rzeczywiście potrafimy się pilnować i nie dokupujemy kolejnych doładowań kilka razy w miesiącu. Kiedy zdarza się nam to nagminnie –. warto pomyśleć o przejściu na abonament. Opłata będzie na stałym poziomie i może okazać się, że w ostatecznym rachunku sporo zaoszczędzimy.

W tym przypadku ciekawą opcją są także oferty, które zapoczątkował Orange poprzez wejście na rynek z marką Nju Mobile. Rozmawiając i SMS-ując bez ograniczeń zapłacimy tutaj maksymalnie 3. zł miesięcznie (internet mobilny płatny dodatkowo), i to bez podpisywania umowy.

d19iapm

Polska na tle Europy

Na tle Europy nasze rachunki za telefon są naprawdę niskie. Wyliczona przez UKE średnia 5. zł dla naszego kraju sytuuje nas wśród europejskich liderów. Daleko nam natomiast do Węgier, Czech czy Portugalii, gdzie średnie rachunki w przeliczeniu na złotówki przekraczają kwotę 100 zł.

Sprawa wygląda trochę inaczej, kiedy weźmiemy pod uwagę średnią wysokość zarobków w poszczególnych krajach. Najlepiej wypada wówczas Dania, gdzie za jedną średnią miesięczną wypłatę będziemy mogli opłacić aż 41. (!) abonamentów. Musimy jednak zauważyć, że średnia krajowa wynosi tam w przeliczeniu na złotówki aż 12 797 zł netto.

Nie przepłacajmy

Mamy dziś wiele możliwości, żeby nie przepłacać za komórkę. Jednak podstawowym warunkiem jest rozsądek przy podejmowaniu decyzji. Zawsze lepiej poświęcić trochę więcej czasu na przejrzenie ofert, niż przez kolejne kilkanaście miesięcy wyrzucać pieniądze w błoto.

Źródło: JG, WP.PL

jg/sw/jg

Zobacz: Jaką kupić zmywarkę?

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Sprawdź oferty!

d19iapm

Podziel się opinią

Share
d19iapm
d19iapm
Więcej tematów