Polacy kochają te telefony. Absolutny hit czy straszny kit?

Polacy kochają te telefony. Absolutny hit czy straszny kit?

Polacy kochają te telefony. Absolutny hit czy straszny kit?
Źródło zdjęć: © Vernon Chan / flickr.com / CC
09.10.2013 12:55, aktualizacja: 09.10.2013 13:42

Nie każdy musi być miłośnikiem Androida, na co najlepszym dowodem jest spora popularność w Polsce telefonów z systemem Windows Phone. Pod koniec września 2013 w Polsce sprzedano milionowy egzemplarz smartfona działającego w oparciu o system operacyjny Microsoftu.

Pierwsza wersja systemu Windows Phone miała swoją światową premierę w październiku 201. roku i wprowadzała coś zupełnie innego niż konkurencyjne systemy mobilne. Windows Phone 7 przedstawił nowe podejście do oprogramowania na telefony komórkowe. Mocną stroną systemu Microsoftu był nowatorski interfejs użytkownika zbudowany w oparciu o tzw. kafelki, które użytkownik może dostosować według własnego uznania. W Polsce premierowym modelem wspierającym system Microsoft był LG Swift 7 oraz HTC z 3 modelami – HTC Trophy, Mozart i HD7.

Trudne początki

Początki były jednak trudne, głównie ze względu na braki w funkcjonalnościach systemu oraz jego zbyt powolny rozwój. Pierwsze wersje Windows Phone nie oferowały wielu udogodnień, które były oczywistym standardem dla telefonów z Androidem czy iOS. Problemem był też ubogi w aplikacje sklep Windows Phone Marketplace (teraz Windows Phone Store). Najpopularniejsze telefony z Windows Phone –. czyli modele Nokii z serii Lumia – zadebiutowały 4 lutego 2011 roku. Nokia w nowych odsłonach zmieniła się nie do poznania i w niczym nie przypominała już starych, dobrze znanych Polakom smartfonów z Symbianem. Użytkownicy, dla których zmiany poszły za daleko odwrócili się od fińskiego producenta i wybrali produkty konkurencji.

Nowa wersja kafelków

Jesienią 201. roku udostępniona została kolejna odsłona systemu Windows Phone oznaczona cyfrą 8. Microsoft wprowadził w niej nowe funkcjonalności, m.in. wsparcie dla DirectX, obsługę procesorów wielordzeniowych oraz komunikację NFC. Jednak wciąż można było odnieść wrażenie, że nowy system nadal jest dwa kroki za konkurencją, która oferowała obsługę ekranów w rozdzielczości Full HD oraz procesorów z czterema rdzeniami. Microsoft jednak się nie poddał i prze do przodu. Jeszcze w tym roku ma się ukazać duża aktualizacja GDR3, która wprowadzi obsługę czterordzeniowych procesorów i ekranów o rozdzielczości 1080p, a także nowego sprzętu. Na tym nie koniec. Microsoft zapowiedział, że już na początku 2014 roku udostępni pakiety nowości, które wniosą sporo nowości, zarówno dla biznesu, jak i zwykłych szarych użytkowników – między innymi ujednolicenie środowiska Windows Phone i desktopowego Windowsa.

Windows Phone to system, który w szybkim tempie zdobywa ogromną popularność. Już dawno przegonił BlackBerry OS, który chyli się ku upadkowi i obecnie jest trzecią siłą na rynku mobilnym zaraz za Androidem i iOS. Rozwijany Windows Phone oraz atrakcyjne urządzenia Nokii tworzą zgrany zespół, który coraz częściej podbija serca użytkowników. Ważny jest tutaj rynek tanich urządzeń, na którym Nokia z Windows Phone bryluje. System Microsoftu bez problemu adaptuje się do tanich smartfonów, jak i topowych flagowych konstrukcji.

Mało aplikacji, ale...

Do sklepu Windows Phone Store codziennie trafiają nowe aplikacje. Choć na tle konkurencji zasoby nadal wyglądają mało zachęcająco, sytuacja jest coraz lepsza. W sierpniu 201. roku firma Infragstics dokonała analizy dostępności 100 najpopularniejszych aplikacji (wyłączając gry) na poszczególne platformy mobilne. Pierwsze miejsce na podium przypadło platformie iOS, na którą dostępne były wszystkie aplikacje. W zasobach Google Play (Android) można było znaleźć 96 proc. aplikacji, a w Windows Phone Store tylko 64 proc. Problemem jest chociażby YouTube, o którego walka Microsoftu z Google nie ma końca. W wyniku uporczywego blokowania przez Google aplikacji YouTube od Microsoftu, użytkownicy mogą oglądać filmy w najpopularniejszym serwisie wideo wyłącznie poprzez przeglądarkę internetową. W sklepie Windows Phone jest już ponad 130 tys. aplikacji. Duży udział we wzroście liczby aplikacji na Windows Phone mają polscy programiści, którzy tworzą aż 250 aplikacji miesięcznie.

Absolutny hit sprzedażowy

Ale kłody rzucane przez Google nie są w stanie przeszkodzić gigantowi z Redmond w osiąganiu sukcesów. Najnowsze badania rynku wskazują, że 13,3 proc. wszystkich smartfonów z Windows Phone na całym świecie to Nokia Lumia 52. – najtańszy model z Windows Phone 8 fińskiego producenta i najlepiej sprzedające się urządzenie z jakimkolwiek systemem operacyjnym Microsoftu. Gdzie leży źródło sukcesu? Wystarczy spojrzeć na cenę Lumii 520 i możliwości jakie oferuje. Zaraz za sprzedażowym hitem plasuje się Lumia 920 (11,8 proc.) i Lumia 620 (9,6 proc.).

Obraz
© (fot. Vernon Chan / flickr.com / CC)

Smartfony z Windows Phone cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W II kwartale 201. roku urządzenia te zapewniły sobie silną pozycję w Ameryce Łacińskiej - urządzenia z Windows Phone mają w tym regionie drugie i trzecie miejsce na rynku. Z kolei w stosunku do ubiegłego roku smartfony z systemem Microsoftu podwoiły swoje udziały m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Według najnowszych badań IDC, w Polsce z systemu działającego w oparciu o popularne kafelki korzysta niespełna 19 proc. wszystkich użytkowników smartfonów, co czyni go drugą najpopularniejszą platformą mobilnych systemów operacyjnych w naszym kraju.

Smartfony z Windows Phone 8 są absolutnym hitem w Polsce. Mamy jeden z największych i najbardziej dynamicznie rozwijający się rynków Windows Phone. Pod koniec września 201. w Polsce sprzedano milionowy egzemplarz telefonu działającego w oparciu o ten system. Według badań przeprowadzonych przez firmę adduplex, najpopularniejsze wśród Polaków modele to Nokia Lumia 520 (18,9 proc.), HTC 8S (17,1 proc.), Nokia Lumia 800 (12,5 proc.), Nokia Lumia 610 (10,2 proc.), Nokia Lumia 820 (10,1 proc.), Nokia Lumia 920 (7,5 proc.), Nokia Lumia 720 (4,7 proc.), Nokia Lumia 620 (4,4 proc.), Nokia Lumia 710 (4,3 proc.) oraz Nokia Lumia 510 (2,8 proc.). Pozostałe urządzenia z systemem Microsoftu stanowią 7,5 proc. Wszyscy operatorzy komórkowi posiadają w swoich ofertach telefony z systemem Windows Phone, który wygląda atrakcyjnie i w przeciwieństwie do smartfonów z Androidem może zachwycić płynnością działania.

Warto też przypomnieć, że Microsoft odkupił od Nokii dział urządzeń mobilnych i z pewnością nie pozwoli, aby ten wydatek poszedł na marne.

Źródło: SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (293)