Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Militaria
10-07-2013 (10:08)

Polacy budują nowy czołg. Ma być najlepszy na świecie!

Prototyp nowego polskiego czołgu ma być gotowy pod koniec 2016 r., rozpoczęły się już prace - poinformowano podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie poglądowe. Czołg PT91
Zdjęcie poglądowe. Czołg PT91 (Bumar-Łabędy)

Jak zapowiedział prezes zakładów Andrzej Szortyka, demonstracyjna wersja czołgu będzie zaprezentowana podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

"Będziemy tam prezentować koncepcję nowej platformy uniwersalnej, czyli innymi słowy także koncepcję nowego czołgu podstawowego. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, które będzie - jak planujemy - najlepszym czołgiem podstawowym na świecie" - powiedział dziennikarzom.

"Czołg podstawowy to główna siła uderzeniowa wojsk pancernych, czołg, który będzie decydował o sile wojennej i obronnej polskiej armii" - dodał. Na platformie tej będzie mogła powstawać cała rodzina czołgów, w tym np. wozy wsparcia bojowego, zabezpieczenia ewakuacyjnego i technicznego.

Jak zaznaczył prezes, w pierwszej kolejności czołg będzie służył polskiej armii, natomiast jego twórcy zabiegają we współpracy z wieloma innymi podmiotami o to, by stał się "hitem eksportowym Łabęd i Polskiego Holdingu Obronnego". Jeden z tych podmiotów to BAE Systems - największa w Europie firma przemysłu obronnego i druga co do wielkości na świecie, z którą Polski Holding Obronny zawarł umowę w maju tego roku.

Jak podkreślił obecny na posiedzeniu komisji wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak, polski przemysł zbrojeniowy stoi przed dużą szansą: rząd zwielokrotnił środki na modernizację armii, a będzie ona prowadzona głównie w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. "Zakładamy, że ok. 7. proc. środków budżetowych na modernizację armii będzie dedykowane dla polskiego przemysłu zbrojeniowego" - zaznaczył.

Mówiąc o ważnych dla Bumaru-Łabędy projektach wymienił właśnie nowy czołg podstawowy. "3 lata, 2014-1016. to jest czas na to, żeby Bumar zrobił prototyp tego czołgu, który będzie spełniał oczekiwania wojska. Aktualnie trwa dialog techniczny między inżynierami Bumaru-Łabędy a moim zespołem pancernym, który ten program będzie prowadził. Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy zostaną doprecyzowane wymagania praktyczno-techniczne na tę platformę bojową" - mówił gen. Skrzypczak.

Wśród innych zadań dla firmy wymienił modernizację czołgów Leopard 2 i programy mostowe. Podczas posiedzenia komisji jej członkom zaprezentowano wyprodukowany w Bumarze-Łabędy most Daglezja na podwoziu gąsienicowym, który umożliwia pokonanie przeszkody wodnej o długości 2. m.

50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.