Podstawowe błędy popełniane na komputerze

Podstawowe błędy popełniane na komputerze

Podstawowe błędy popełniane na komputerze
Źródło zdjęć: © Fotolia | agenturfotografin
Bolesław Breczko
27.12.2016 15:57, aktualizacja: 27.12.2016 16:33

Jestem świadomym i doświadczonym użytkownikiem komputera. Nie popełniam błędów ani tych podstawowych, ani zaawansowanych. Kopie zapasowe robię... eee tam, zrobię jutro, przecież przez jeden dzień nic się nie stanie.
Brzmi znajomo? Jeśli tak, to przeczytaj nasz poradnik i wystrzegaj się tych błędów.

1 / 9

Nierobienie kopii zapasowych

Obraz
© Fotolia

Wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero zaczną je robić. Bądź lepszy od innych, zrób kopię zapasową, zanim stracisz ważne dane. O tym, jak ustawić automatyczne wykonywanie kopii, możesz przeczytać w naszym poradniku

2 / 9

Nieaktualizowanie programów i systemu

Obraz
© Shutterstock.com

Aktualizacje programów i systemu mają nie tylko za zadanie denerwować cię wyskakującymi powiadomieniami i żądaniami resetowania komputera (no chyba, że mówimy o aktualizowaniu Javy), ale dbają o twoje bezpieczeństwo. Jeśli w programie lub systemie zostanie wykryta dziura, którą haker może wykorzystać w ataku, to jest "łatana" właśnie za pomocą aktualizacji. Możesz zezwolić programom i systemowi na automatyczne instalowanie aktualizacji i tym sposobem poprawisz swoje bezpieczeństwo i pozbędziesz się denerwujących informacji o tym, że aktualizacja jest dostępna.

3 / 9

Niewyłączanie komputera

Obraz
© Fotolia | Peshkova

Dzisiejsze komputery pracują cicho i pobierają mało prądu, dlatego wiele osób często w ogóle ich nie wyłącza (zamknięcie laptopa przenosi go tylko w stan hibernacji), co może powodować problemy. Aktualizacje systemu są ważne - to już ustaliliśmy, ale oprócz ich ściągnięcia trzeba je jeszcze zainstalować, a to dzieje się właśnie podczas wyłączania komputera. Jeśli będziesz regularnie wyłączać komputer, unikniesz sytuacji, gdy za jednym razem masz do zainstalowania kilkaset aktualizacji, co może zabrać sporo czasu.

4 / 9

Klikanie w "dalej" bez czytania i instalowanie "ekspresowe"

Obraz
© WP.PL

Przyjęte jest, że podczas instalowania nowych programów, przycisk "Przeczytałem i akceptuję regulamin" klika się bez zastanowienia. Jednak w kilku przypadkach warto zwrócić uwagę na to, co i jak instalujemy. W przypadku programów pobranych z internetu, instalatory często chcą nas uszczęśliwić dodatkowymi programami, przyspieszaczami komputera czy ekstra paskami w przeglądarce. Tak na komputery najczęściej trafiają programy typy adware czy spyware (śledzące nas i reklamowe). Dlatego nie klikaj w każde "dalej", które zobaczysz i nie korzystaj z opcji "instalacja ekspresowa".

5 / 9

Niezapisywanie dokumentów w czasie pracy

Obraz
© Fotolia | Marima

Z konieczności częstego zapisywania tworzonych dokumentów zda sobie sprawę tylko ten, kto choć raz stracił kilka godzin swojej pracy, gdy w całym bloku wysiadło zasilanie. Dobrym nawykiem jest zapisanie dokumentu zanim jeszcze zacznie pisać się tekst - dzięki temu łatwiej zapamiętać, aby co 10 minut wcisnąć CTRL+S.

6 / 9

Otwieranie załączników w e-mailach

Obraz
© Fotolia

W latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku załączniki do e-maili służyły głównie przesyłaniu łańcuszków szczęścia i niezwykle śmiesznych prezentacji w Power Poincie. Jeśli dziś dostaniesz wiadomość z załącznikiem i nie jest to faktura, to prawdopodobnie w załączniku czeka wirus. Dlatego nie otwieraj załączników, co do których nie jesteś pewien, skąd pochodzą i co zawierają. Nigdy nie otwieraj plików, które mają rozszerzenie .exe i bądź ostrożny przy otwieraniu plików .ppt i .pdf, ponieważ one również one mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.

7 / 9

Zaśmiecanie komputera

Obraz
© WP.PL

Tylko dlatego, że masz ponad 1000 gigabajtów miejsca na dysku nie znaczy, że musisz je zapełnić. Raz na jakiś czas odinstaluj nieużywane programy - oprócz zajmowania miejsca, mogą one działać w tle i spowalniać komputer, automatycznie ściągać aktualizacje lub powodować konflikty z innymi programami.

8 / 9

Bezwiedne ściąganie z internetu

Obraz
© Fotolia

Wirusy, trojany, adware, spyware czy inne złośliwe oprogramowanie, które pojawia się na naszych komputerach to rzadko kiedy wyrafinowane działania hakerów, a częściej nasza własna niewiedza i naiwność. Najwięcej robaków ściągamy sobie bowiem sami. Przy pobieraniu plików lub programów z internetu pamiętaj o kilku prostych zasadach:

1. Ściągaj bezpośrednio ze strony dewelopera - czasem wymaga to minuty szukania w Google'u, ale wtedy będziesz mieć pewność, że ściągasz konkretny program i to w najnowszej wersji.
2. Nie korzystaj z "Downloaderów" lub "Asystentów pobierania" - nie oferują one nic wartego uwagi, a często ściągają i instalują dodatkowe programy.
3. Jeśli na stronie jest kilka przycisków "Download" lub "Pobierz", wybierz ten najmniejszy i najmniej jaskrawy. Pozostałe to reklamy lub linki do innych programów.

9 / 9

Klikanie w "niewiarygodne" historie na Facebooku

Obraz
© Pixabay.com

Ostatnio często można przeczytać o wirusach szalejących na Facebooku. Aby zainfekować się takim paskudztwem, wystarczy czasem kliknąć w link udostępniony przez znajomego lub wysłany do ciebie bezpośrednio w wiadomości. Tego typu linki często charakteryzują się wyjątkowo clickbaitowymi tytułami, czyli takimi, które mają wzbudzić ciekawość, nawet jeśli wiadomość nie ma nic wspólnego z tytułem. Jeśli zobaczysz linki o tytułach typu "Nie uwierzysz, co ta dziewczyna zrobiła na imprezie" czy "Po tym jak TO zrobił, rodzice wyrzucili go z domu", to spodziewaj się, że już samo kliknięcie w link może spowodować zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)