WP

Podłączasz kable do telewizora w ten sposób? Przecież go sobie zniszczysz!

Zastanawialiście się kiedyś czy podłączanie/odłączanie kabli sygnałowych przy włączonym telewizorze może zniszczyć wasz sprzęt? Chyba większość z nas tak robi, chociażby ze zwykłego lenistwa. Ale czy takie praktyki rzeczywiście są bezpieczne? A może grozi to uszkodzeniem samego odbiornika i innych urządzeń?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podłączasz kable do telewizora w ten sposób? Przecież go sobie zniszczysz!
(thms.nl / flickr.com / CC)
WP

Być może niektórzy z was byli świadkami sytuacji, w której przy podłączaniu do telewizora kabla HDMI, z wtyczki do gniazda "przeskakiwała" iskra. Takie zajście może dawać do myślenia. Daniel Łącki, ekspert z Europejskiego Centrum Serwisowego A&D Serwis w rozmowie z Wirtualną Polską powiedział, że teoretycznie, nawet w takiej sytuacji nic złego nie powinno się stać.

- Odłączanie przewodów na włączonym odbiorniku jest dopuszczalne i teoretycznie, podkreślam teoretycznie, nie powinno się nic uszkodzić. Większość gniazd ma podłączony do masy, wysunięty metalowy korpus gniazda. Ładunek powinien więc przeskoczyć z palca lub przewodu do metalowej osłony - wyjaśnił ekspert.

Trzeba pamiętać, że producenci z góry zakładają, iż za każdym razem podłączany przewód będzie wprowadzany do gniazda idealnie w linii prostej. Jednak z reguły jest to trudne do osiągnięcia, gdyż dostęp do gniazd przeważnie jest utrudniony. Te znajdują się z tyłu lub z boku odbiornika, blisko względem siebie. Kable przeważnie podłączamy po omacku, nie widząc gniazda.

WP

- Jeśli wprowadzimy narożnik wtyczki w gniazdo poza obszar ochronny, ładunek elektrostatyczny może uszkodzić port. Podobnie jest z wyładowaniami atmosferycznymi, teoretycznie piorun powinien uderzyć w najwyższy punkt, jest tak najczęściej, ale nie zawsze. Choć szansa na uszkodzenie jest znikoma, to jednak zawsze istnieje - ostrzega ekspert.

Choć szansa na uszkodzenie jest znikoma, to jednak zawsze istnieje

- Zdecydowanie więcej kłopotu jest z wyłączaniem urządzeń i ponownym ich włączaniem po podpięciu przewodów dlatego myślę, że nie należy się tym zbytnio przejmować. Bardziej ostrożni użytkownicy, których nie stać na ewentualne naprawy i nie narzekają na brak czasu, mogą się pokusić o każdorazowe wyłączanie urządzeń. Zalecam natomiast przed podpięciem wtyczki do gniazda, stojąc przykładowo przed telewizorem dotknąć metalowej obudowy lub, w przypadku plastikowych, do wkrętu oddalonego od pinów sygnałowych, ale w miejsca wkręcone w obudowę w celu rozładowania potencjalnie występującego ładunku elektrostatycznego - radzi ekspert.

Źródło: SW / A&D Serwis, SW, WP.PL

WP

sw/gb/sw

Największy wybór telewizorów w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP