Trwa ładowanie...

Podali ecstasy ośmiornicom. Efekt był zaskakujący

Naukowcy chcieli sprawdzić, jakie działanie wywoła ecstasy u morskich mięczaków. Podali im tabletki, które w przypadku człowieka prowadzą do znacznego pobudzenia psychicznego i fizycznego, błogostanu czy poczucia jedności z innymi. Czy ośmiornice miały podobne odczucia?

Share
Podali ecstasy ośmiornicom. Efekt był zaskakujący
Źródło: Youtube.com
d26ufmu

Wszystko odbyło się w celach naukowych. Badacze chcieli zrozumieć mechanizmy rządzące zachowaniami społecznymi wśród ośmiornic, a wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach Current Biology30991-6){:external}.

Jak podawano ecstasy?

Johns Hopkins i Gül Dölen, odpowiedzialni za badanie do eksperymentu wybrali gatunek ośmiornicy Octopus bimaculoides, który opisali jako wyjątkowo antyspołeczny i nieśmiały. Naukowcy w Marine Biological Laboratory w Woods Hole, w stanie Massachusetts "kąpali" wybrane osobniki w wodzie zmieszanej z psychodeliczną substancją. Cały proces trwał około 10 minut.

Mięczaki w normalnych warunkach unikały przedstawicieli swojego gatunku. Jeśli w ich pobliżu pojawiała się inna ośmiornica, stawały się agresywne lub wręcz przeciwnie, bardzo nieśmiałe. Ich zachowanie zmieniało się jedynie w trakcie rozmnażania.

Naukowcy doszli do wniosku, że zachowanie ośmiornic może być związane z neuromechanizmami. Dlatego postanowili podać im substancje psychodeliczne, takie jak ecstasy, które wpływają na neuroprzekaźniki.

d26ufmu

Towarzyskie ośmiornice

Po podaniu ecstasy zachowanie ośmiornic ulegało zmianie. Dochodziło do zmniejszenia lęku przed interakcjami społecznymi. Mięczaki stawały się po prostu bardziej towarzyskie. Naukowcy zauważyli jednak, że przedawkowanie leku wywoływało liczne, niepożądane reakcje. Podobnie jak i ludzie, ośmiornice stawały się blade, a ich oddech ulegał spłyceniu.

Wyniki badania dowiodły, że podanie odpowiedniej dawki MDMA, czyli ecstasy może podnosić poziom serotoniny, która odpowiada za nastrój, nawet jeśli aplikuje się ją ośmiornicom.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d26ufmu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26ufmu
d26ufmu
Więcej tematów