Trwa ładowanie...
ycipk-xoc05h

Podali ecstasy ośmiornicom. Efekt był zaskakujący

Naukowcy chcieli sprawdzić, jakie działanie wywoła ecstasy u morskich mięczaków. Podali im tabletki, które w przypadku człowieka prowadzą do znacznego pobudzenia psychicznego i fizycznego, błogostanu czy poczucia jedności z innymi. Czy ośmiornice miały podobne odczucia?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy podali ośmiornicom ecstasy.
Naukowcy podali ośmiornicom ecstasy. (Youtube.com)
ycipk-xoc05h

Wszystko odbyło się w celach naukowych. Badacze chcieli zrozumieć mechanizmy rządzące zachowaniami społecznymi wśród ośmiornic, a wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach Current Biology30991-6){:external}.

Jak podawano ecstasy?

Johns Hopkins i Gül Dölen, odpowiedzialni za badanie do eksperymentu wybrali gatunek ośmiornicy Octopus bimaculoides, który opisali jako wyjątkowo antyspołeczny i nieśmiały. Naukowcy w Marine Biological Laboratory w Woods Hole, w stanie Massachusetts "kąpali" wybrane osobniki w wodzie zmieszanej z psychodeliczną substancją. Cały proces trwał około 10 minut.

ycipk-xoc05h

Mięczaki w normalnych warunkach unikały przedstawicieli swojego gatunku. Jeśli w ich pobliżu pojawiała się inna ośmiornica, stawały się agresywne lub wręcz przeciwnie, bardzo nieśmiałe. Ich zachowanie zmieniało się jedynie w trakcie rozmnażania.

Naukowcy doszli do wniosku, że zachowanie ośmiornic może być związane z neuromechanizmami. Dlatego postanowili podać im substancje psychodeliczne, takie jak ecstasy, które wpływają na neuroprzekaźniki.

Towarzyskie ośmiornice

ycipk-xoc05h

Po podaniu ecstasy zachowanie ośmiornic ulegało zmianie. Dochodziło do zmniejszenia lęku przed interakcjami społecznymi. Mięczaki stawały się po prostu bardziej towarzyskie. Naukowcy zauważyli jednak, że przedawkowanie leku wywoływało liczne, niepożądane reakcje. Podobnie jak i ludzie, ośmiornice stawały się blade, a ich oddech ulegał spłyceniu.

Wyniki badania dowiodły, że podanie odpowiedniej dawki MDMA, czyli ecstasy może podnosić poziom serotoniny, która odpowiada za nastrój, nawet jeśli aplikuje się ją ośmiornicom.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-xoc05h

ycipk-xoc05h
ycipk-xoc05h