Płacisz ogromne rachunki za prąd? Wszystko przez jedną rzecz

Co drugi z nas zostawia swój komputer w stanie uśpienia, zamiast go wyłączyć, natomiast co piąty z Polaków w stanie czuwania pozostawia wszystkie urządzenia w swoim domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warto oszczędzać energię.
Warto oszczędzać energię. (Eastnews)
WP

- Produkowane urządzenia elektryczne mają pewne normy dotyczące zużycia energii. Reguluje to Unia Europejska, ale są takie urządzenia, które przełączone w tryb uśpienia potrafią generować nawet 15 proc. swojego normalnego zużycia energii elektrycznej. Co więcej są także urządzenia, które uśpione generują do 80 proc. standardowego zużycia prądu. To się oczywiście przekłada na koszty, które później ponosimy - mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Rynku Energii i Gazu Multimedia Polska.

Posiadasz najnowszy laptop, który w stanie uśpienia zużywa jedynie od 1 do 2 W? Co z tego? Jeśli dodasz do tego koszty związane z pozostawieniem pozostałych urządzeń w stanie czuwania, to w skali roku uzbiera się naprawdę spora suma.

Niestety większość z nas nie zwraca uwagi na te straty energii. We wspomnianym już badaniu aż 27 proc. ludzi przyznało, że nie analizuje, ile prądu zużywa. Co dziwne, wszyscy ankietowani za każdym razem są zszokowani wysokością rachunku za energię. Dzięki oszczędności przeciętny Kowalski mógłby zostawić w kieszeni nawet 250 zł w skali roku.

WP

W jaki sposób oszczędzać prąd? Warto zacząć od najprostszego. Nie zasypiaj przy włączonym telewizorze. Wyłącz go przed snem lub ustaw czasowy limit, który wyłączy twój odbiornik. Możesz też zastosować listwę zasilającą - jeden z wyłączników zagwarantuje odcięcie zasilania wszystkich podłączonych sprzętów. Na rynku dostępne są także gniazdka z włącznikiem programowalnym lub takie, którymi można sterować za pomocą pilota.

- Nasze badania pokazały, że czas urlopów sprzyja niestety nieekonomicznym zachowaniom. 18 proc. z nas przed wyjazdem robi wszystko na ostatnią chwilę i zapomina o wyłączeniu urządzeń z prądu. Każdy czas jest dobry, aby zacząć myśleć o oszczędzaniu energii. Jeśli zaczniemy już teraz, to zamiast wydawać na wysokie rachunki za prąd, będziemy mogli pozwolić sobie na dłuższy urlop już za rok - dodaje Jakub Jacewicz.

Za: http://newsrm.tv

ew

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP