Trwa ładowanie...
ycipk-4j2nx0
ycipk-4j2nx0

Piszesz SMS-a prowadząc? Policja się o tym dowie

Wszyscy wiemy, że pisanie wiadomości podczas prowadzenia auta jest nie tylko niebezpieczne, ale i nielegalne. Tymczasem część kierowców ma to wciąż z w głębokim poważaniu. Ale i na nich znajdzie się sposób, kiedy tylko upowszechni się ten nowy wynalazek, mający wspomóc drogówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4j2nx0
(fot. Fotolia)
Podziel się

Już niebawem drogi mogą stać się znacznie bezpieczniejsze. Jeśli przyjdzie nam do głowy, żeby siedząc za kółkiem odpisać dziewczynie albo koledze z pracy „spóźnię się 1. minut”, może się to skończyć mandatem.
Kiedy używamy komórki, emituje ona częstotliwości radiowe, które można wykryć. Częstotliwości te różnią się w zależności od tego, do czego akurat używamy telefonu - esemesowania, rozmów głosowych czy przesyłania danych. W normalnych warunkach kierowca jest często w stanie zmylić wszystkich naokoło i swobodnie napisać wiadomość, co nie znaczy, że jest to bezpieczniejsze dla otoczenia. Jednak amerykańska firma ComSonics chce stworzyć przenośny wykrywacz wspomnianych częstotliwości, przypominający ręczny radar. Kiedy policjant wyceluje go w jadący samochód, urządzenie jest w stanie stwierdzić, czy nie oddajemy się nielegalnej w tych warunkach aktywności.

Co ważne z punktu widzenia obrońców prywatności, wykrywacz będzie w stanie orzec wyłącznie to, do czego w danym momencie wykorzystywaliśmy telefon i nie będzie potrafił przechwytywać danych. Ma wyłącznie wykrywać i ostrzegać. Oczywiście nawet z takim przyrządem udowodnienie czegokolwiek kierowcy może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli autem jedzie kilka osób. Za to jeśli kierowca był sam, sprawa będzie ewidentna.

ycipk-4j2nx0

Wynalazek ma już niebawem trafić na rynek, ale osobną kwestią jest jego zakup przez organy ścigania, a na to możemy jeszcze trochę poczekać.

Elektronika w niskich cenach. Sprawdź najlepsze oferty!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4j2nx0

ycipk-4j2nx0
ycipk-4j2nx0