Pionowy las stoi w Mediolanie. Niezwykła konstrukcja Stefano Boeriego

Pionowy las stoi w Mediolanie. Niezwykła konstrukcja Stefano Boeriego

Pionowy las stoi w Mediolanie. Niezwykła konstrukcja Stefano Boeriego
14.12.2015 15:37, aktualizacja: 29.12.2016 08:23

W architekturze, oprócz praw fizyki, ogranicza twórców tylko wyobraźnia. Doskonałym dowodem na to jest kompleks Bosco Verticale (Wertykalny las, Pionowy Las), który powstał w Mediolanie. I mamy tu do czynienia z gotową konstrukcją, a nie futurystyczną wizją czekającą na odpowiedni moment. Wykonanie stanowi idealny dowód na to, że współczesna architektura to nie tylko beton, stal i szkło - pozostaje bowiem mnóstwo niezagospodarowanego miejsca na architektonicznych planach

W architekturze, oprócz praw fizyki, ogranicza twórców tylko wyobraźnia. Doskonałym dowodem na to jest kompleks Bosco Verticale (Wertykalny las, Pionowy Las), który powstał w Mediolanie. I mamy tu do czynienia z gotową konstrukcją, a nie futurystyczną wizją czekającą na realizację. Wykonanie stanowi idealny dowód na to, że współczesna architektura to nie tylko beton, stal i szkło..

1 / 4

Dwie wieże

Obraz
http://www.stefanoboeriarchitetti.net/

Zespół dwóch wież nadaje zupełnie innego znaczenia "miejskiej dżungli". Budowa wieżowców projektu architekta Stefano Boeriego i jego zespołu: Gianandrea Barreca i Giovanni La Varra jest już na ostatnim etapie. Budynki mają wysokość 110 i 76 metrów (dla porównania, wysokość Pałacu Kultury i Nauki do dachu wynosi 187 metrów).

2 / 4

Ponad 16 tys. roślin

Obraz
flickr / Kent Wang / CC BY-SA 2.0

Konstrukcja Wertykalnego Lasu została zaprojektowana tak, aby można było na jej tarasach zmieścić maksymalną liczbę... drzew. Według projektu, mieszkańcy mieli odpoczywać nie na zakwieconych, a na zalesionych ponad 900-oma drzewami tarasach. Finalnie, na fasadzie znajdziemy *480 dużych i średnich oraz 250 małych drzew, 5000 krzewów i 11 000 innych roślin, wybranych przez grupę architektów we współpracy z botanikami. *

3 / 4

Brak różnorodności gatunkowej

Obraz
flickr / Domenico / CC BY-ND 2.0

Każde drzewo ma wysokość od 3 do... 9 metrów. Mieszkańcy mają na swoich tarasach przynajmniej jedno z nich. Skąd pomysł na tak śmiałą konstrukcję? Architekta martwi postępujący brak różnorodności gatunkowej wśród tych roślin. Wiele z tych, które niegdyś rosły na obszarach miejskich już zostało wyniszczonych, co jest ogromnym błędem. Drzewa bowiem nie tylko mają wpływ na czystość powietrza czy wody, ale również tłumią hałas.

4 / 4

Niewykorzystany potencjał w architekturze

Obraz
flickr / Josef Grunig / CC BY-SA 2.0

Boeri chciałby przywrócić lesiste bogactwo w miastach i stąd pomysł na Bosco Verticale. W 2014 roku projekt uzyskał prestiżową nagrodę Highrise Award, która przyznawana jest raz na dwa lata, najlepszym wysokościowcom (powyżej 100m) na świecie.

_ SŁK-WP / bryla / stefanoboeriarchitetti.net _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)