Pierwszy samolot, który lata w kosmosie. Zobacz film!

Pierwszy samolot, który lata w kosmosie. Zobacz film!

Pierwszy samolot, który lata w kosmosie. Zobacz film!
12.09.2013 12:45, aktualizacja: 12.09.2013 13:00

Znany pisarz literatury fantastyczno-naukowej Robert A. Heinlein już wiele lat temu pisał o lotach balistycznych. W jego wizji samoloty przyszłości wznosiły się do atmosfery, po czym opadały po paraboli do celu podróży. Całkiem prawdopodobne jest, że już niedługo będziemy mogli wsiąść w taki właśnie samolot i nie tylko błyskawicznie dotrzeć z punktu A do B, ale przy okazji doświadczyć stanu nieważkości

Na początku września br. firma Virgin Galactic, której współwłaścicielem jest ekscentryczny milioner Sir Richard Branson, przeprowadziła kolejny udany test suborbitalnego statku kosmicznego Space Ship Two (SS2). Maszyna, której ostatni lot został zarejestrowany przez kamery, bardziej niż prom kosmiczny przypomina samolot pasażerski. SS2 obsługuje 2 członków załogi, a w kabinie może zasiąść do 6 pasażerów. Samolot ma wznosić się na wysokość 11. km, a pojedynczy hybrydowy silnik rakietowy pozwoli jej osiągnąć prędkość 4200 km/h.

W planach firmy jest uruchomienie komercyjnych lotów kosmicznych. Pierwsze starty z pasażerami mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Lot będzie trwał jakieś 2,5 godziny, z czego kilka minut pasażerowie spędzą w stanie nieważkości. Samolot będzie początkowo startował co tydzień, zabierając na pokład kolejnych pasażerów - a tych już teraz nie brakuje. Mimo, że obecnie bilet na lot Space Ship Two kosztuje 25. tys. dolarów (ok. 800 tys. zł), zakupiło go już około 600 osób. W marcu 2012 poinformowano, że jako 500. klient na listę chętnych do lotu zapisał się amerykański aktor Ashton Kutcher. W przyszłości jednak ceny zaczną maleć i z czasem nowy sposób transportu może stać się niemal tak dostępny, jak przelot samolotem dzisiaj.

Virgin Galactic planuje początkowo dysponować flotą 5 kosmicznych samolotów, z czasem będzie się ona jednak zwiększać. Poza tym, już dawno temu zapowiedziano, że gdy tylko Space Ship Two zacznie być eksploatowany, rozpoczną się prace nad jego następcą - Space Ship Three. Tymczasem zobaczcie jak wyglądał ostatni, spektakularny lot SS2:

Źródło: GB, WP.PL

gb/jg/gb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)