Pierwszy implant, który poprawia ludzką pamięć!

Strona głównaPierwszy implant, który poprawia ludzką pamięć!
24.09.2015 12:48
Pierwszy implant, który poprawia ludzką pamięć!
Źródło zdjęć: © chip.pl

Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) pochwalili się pierwszymi testami swojego implantu RAM Replay, który poprawia pamięć u ludzi oraz może zmniejszać uczucie niepokoju.

Badania nad tą technologią rozpoczęły się rok temu. Do udziału w nich zgłosili się ochotnicy, cierpiący na problemy neurologiczne niezwiązane z pamięcią, którzy i tak czekali na operację mózgu. Wszczepiony implanty to tak naprawdę układy elektrod, umieszczone w obszarze mózgu, który powiązany jest z pamięcią prostą. Korzystamy z niej, aby przypomnieć sobie na przykład treść otrzymanej wiadomości tekstowej.

Ten sam rejon mózgu odpowiedzialny jest również za pamięć przestrzenną oraz orientację. Naukowcy z DARPA, dzięki umieszczeniu implantów u ochotników, mogli obserwować i odczytywać komunikację pomiędzy ich neuronami - działa to na podobnej zasadzie, jak odczyt komputerowej pamięci RAM.

Oczywiście, oprócz samego odczytu danych, implanty pozwalają na wysyłanie sygnałów do mózgu. Naukowcy z DARPA twierdzą, że dzięki drobnej manipulacji z zewnątrz są w stanie wzmocnić wspomnienia zaliczane do szeroko pojętej pamięci mięśniowej. To właśnie w pamięci mięśniowej nasz mózg przechowuje "wiedzę" o naszych wyćwiczonych umiejętnościach - być może za kilka lat, technologia RAM Replay pomoże nam trudne do opanowania umiejętności "zdobywać" podczas... snu.

W innych badaniach klinicznych odkryto również, że wszczepione elektrody mogą znacznie obniżyć uczucie niepokoju u pacjentów. To, że prędzej, czy później rozgryziemy konstrukcję naszego umysłu na tyle, że nauczymy się nim precyzyjnie sterować, jest trochę przerażające, nie sądzicie?

To jest ciekawe - Jak trenować pamięć?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)