Trwa ładowanie...
ycipk-2t758s

Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Pokazuje biegun północny

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. To pierwsze w historii zdjęcie północnego bieguna Słońca. Nigdy wcześniej nie pokazano, jak wygląda nasza gwiazda od góry ani z dołu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tworzenie obrazu zajęło kilka miesięcy
Tworzenie obrazu zajęło kilka miesięcy (ESA)
ycipk-2t758s

Wszystkie szczegółowe zdjęcia Słońca, które widzieliśmy do tej pory, były spojrzeniem od boku. Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła to zmienić, jednak wykorzystując pewien sprytny sposób. Użyto do tego kilkuset zdjęć z satelity Proba-2.

Ze względu na brak danych obserwacyjnych z biegunów słonecznych badacze tworzyli sztuczne obrazy poprzez analizę danych zebranych przez satelitę Proba-2. Naukowcy przewidywali, jak będzie wyglądać kolejna część Słońca, na podstawie analogicznej wiedzy. To żmudny proces, obraz pokazany przez ESA w poniedziałek jest wynikiem wielu miesięcy ciężkiej pracy.

Sztuczkę Europejskiej Agencji Kosmicznej widać na pierwszy rzut oka. Czarne linie są paskami z obrazów zrobionych przez Proba-2 z dala od Słońca. W środku widzimy przerwaną linię, ponieważ atmosfera gwiazdy zmieniała się podczas tworzenia obrazu.

ycipk-2t758s

Mimo że jest to właściwie makieta, to może rzucić światło na niektóre tajemnice Słońca, takie jak powstanie koronalnych wyrzutów masy. Ale już niedługo naukowcy będą mogli w odpowiedni sposób zbadać bieguny. W 2020 roku zostanie uruchomiona sonda Solar Orbiter ESA, który pozwoli badaczom spojrzeć z bliska na bieguny Słońca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cybersejf: Dostałeś takiego maila? Nie otwieraj go pod żadnym pozorem

ycipk-2t758s

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2t758s

ycipk-2t758s
ycipk-2t758s