WP

Pieniądze Polaków na celowniku. Rośnie liczba kradzieży

Polacy znaleźli się w czołówce atakowanych przez wirusy bankowe nacji. Zagrożeń przybywa i nie zanosi się na to, żeby liczba ataków zmalała. Wręcz przeciwnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pieniądze Polaków na celowniku cyperprzestępców
Pieniądze Polaków na celowniku cyperprzestępców (Pixabay.com)
WP

Kolejny dowód na to, że tak złego roku jeszcze nie było. W drugim kwartale 2018 r. zaobserwowano gwałtowny wzrost bankowych trojanów mobilnych — pojawiło się ponad 61 tys. pakietów instalacyjnych. To więcej niż eksperci Kaspersky Lab obserwowali dotychczas. Trzy kraje, które odnotowały największy udział użytkowników dotkniętych tego rodzaju zagrożeniem, to Stany Zjednoczone, Rosja i Polska.

"Awans" Polski jest naprawdę duży - z dziewiątego miejsca na trzecie. Pewnie w innych sytuacjach z tak wysokiej pozycji byśmy się cieszyli, ale w tym przypadku powodu do radości nie ma. Bankowe konta Polaków atakowane są coraz częściej.

Jak działają trojany bankowe? Przestępcy wypuszczają na rynek aplikację, najczęściej podszywającą się pod znany i popularny program. Po jej uruchomieniu szkodnik nakłada własny interfejs na oryginalną aplikację bankową, co pozwala atakującym wejść w posiadanie danych logowania, numerów kart płatniczych i innych poufnych informacji finansowych. Proste i skuteczne: ofiara myśli, że loguje się na własne konto bankowe, a tymczasem podaje dane przestępcom.

WP

Szkodliwe oprogramowanie może też przechwytywać SMS-y, co pozwala przestępcom zdobywać kody potwierdzające transakcje. Właśnie dlatego taka metoda finalizowania przelewów nie należy do najbezpieczniejszych, na co zwracają uwagę eksperci do spraw bezpieczeństwa. Lepiej korzystać z aplikacji mobilnych, choć i one mają swoje wady.

- Krajobraz zagrożeń w drugim kwartale daje wiele do myślenia w odniesieniu do bezpieczeństwa mobilnego użytkowników. Ogólny wzrost liczby mobilnych szkodliwych pakietów instalacyjnych — szczególnie tych związanych z bankowością — pokazuje, że cyberprzestępcy ciągle przygotowują nowe modyfikacje swoich narzędzi, by były coraz bardziej zaawansowane i trudne do wykrycia. W nadchodzących miesiącach użytkownicy powinni zachować wzmożoną czujność, ponieważ obserwowany trend ciągle narasta — zauważył Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Jak się bronić? Przede wszystkim dokładnie sprawdzać, czy aplikacja, z której korzystamy, na pewno jest prawdziwa. Przed jej pobraniem należy się upewnić, czy zgadzają się jej twórcy i przeczytać opinie oraz oceny. Mała liczba komentarzy i recenzji popularnej aplikacji to dla nas sygnał ostrzegawczy. Niestety, nawet w Google Play znajdziemy fałszywe programy, bo niestety system Google'a nie zawsze radzi sobie z odsiewaniem złośliwego oprogramowania.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP