Pielgrzymi przed ŚDM: ostatnie godziny przygotowań. Co najbardziej interesuje uczestników?

Strona głównaPielgrzymi przed ŚDM: ostatnie godziny przygotowań. Co najbardziej interesuje uczestników?
26.07.2016 15:00
Pielgrzymi przed ŚDM: ostatnie godziny przygotowań. Co najbardziej interesuje uczestników?
Źródło zdjęć: © PAP - Jacek Turczyk

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu celem wspólnej modlitwy. Sporą część uczestników stanowią aktywni internauci. Z ich ruchu w sieci można wyciągnąć kilka bardzo ciekawych wniosków. Razem z firmą IBM sprawdzamy, co się dzieje tuż przed rozpoczęciem ŚDM w mediach społecznościowych.

Na dzień przed rozpoczęciem wydarzenia pielgrzymi najczęściej komentowali podróż do Krakowa i przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem. Z analizy Laboratorium Oprogramowania IBM wynika, że najbardziej aktywni w internecie byli internauci z Polski.

W jakim języku porozumiewają się największe grupy pielgrzymów?

Najwięcej wpisów tworzonych jest w języku polskim - stanowią one 25,3 proc. całego ruchu generowanego w kontekście ŚDM. Język angielski znalazł się dopiero na trzecim miejscu z udziałem 23,4 proc. Który język znalazł się zatem na miejscu drugim? Oczywiście hiszpański.

288773285452527763
Źródło zdjęć: © (fot. IBM)

Oczywiście, ponieważ to właśnie w tym języku porozumiewają się obywatele krajów chrześcijańskiej Ameryki Południowej. Język hiszpański w mediach społecznościowych zgarnął 25,2 proc. całego ruchu. Na uwagę zasługuje fakt, że duża część pielgrzymów (15,9 proc.) pisała w języku francuskim.

Co najczęściej komentują goście z zagranicy?

Użytkownicy posługujący się językiem hiszpańskim koncentrowali się na pakiecie pielgrzyma, mówili o liczbie wolontariuszy, komentowali aplikację mobilną, którą można pobrać z oficjalnej strony ŚDM, ale też zastanawiali się, z jakim przesłaniem papież zwróci się do wiernych.

288773285452724371
Źródło zdjęć: © (fot. IBM)

W języku francuskim przeważały tematy związane z oczekiwaniem na mszę otwierającą, a także komentarze na temat Polski. W języku angielskim mówiono najczęściej o spotkaniu z papieżem, ale także o tym, co warto spakować do Krakowa.

288773285452855443
Źródło zdjęć: © (fot. IBM)

Wśród tematów poruszanych przez pielgrzymów były te dotyczące przygotowania się do podróży, zakupu pakietu pielgrzyma, a także ogólnej logistyki związanej z pobytem w Krakowie i Małopolsce.

288773285452986515
Źródło zdjęć: © (fot. IBM)

Analiza wydźwięku Światowych Dni Młodzieży w mediach społecznościowych prowadzona jest przez Laboratorium Oprogramowania IBM Polska w Krakowie przy użyciu zaawansowanych technologii analitycznych - m.in. Jupyter Notebook, Apache Spark oraz SPSS Modeler z Text Analytics. Wypowiedzi w mediach społecznościowych zostały przetłumaczone na język angielski.

słk

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)