Trwa ładowanie...
d3v9ev5

Perseidy kiedy i jak oglądać? W 2018 roku wyjątkowo dobrze widoczne maksimum

Perseidy to rój meteorów uwielbiany na całym świecie, a szczególnie w Polsce. Spadające gwiazdy pojawiają się na niebie w okresie wakacyjnym, kiedy noce są ciepłe, a warunki sprzyjają obserwacji. Wyjątkowo pięknym widokiem można cieszyć się przebywając nad morzem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Perseidy są bardzo aktywnym i popularnym rojem
Perseidy są bardzo aktywnym i popularnym rojem (Fotolia)
d3v9ev5

Perseidy oglądać można od 17 lipca aż do 24 sierpnia. Jest to bardzo aktywny rój, dzięki czemu praktycznie każdej nocy łatwo dostrzec spadające gwiazdy i nie trzeba tu wiele cierpliwości. Podczas maksimum roju występującym w nocy z 12 na 13 sierpnia dochodzi nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny.

Perseidy w 2018 roku

W tym roku rój Perseid jest wyjątkowym wydarzeniem. Zbiega się kilka czynników, które pozwolą nam na obserwację spadających gwiazd. Kiedy oglądać perseidy? Najlepiej w nocy między 12 a 13 sierpnia. Wówczas maksimum roju przypada w bezksiężycową noc, co znacznie zwiększa możliwości obserwacji.

d3v9ev5

Jak zobaczyć Perseidy?

Jak w przypadku praktycznie wszystkich wydarzeń na naszym niebie, jeśli chcemy zobaczyć spadające gwiazdy gołym okiem, udajmy się w jak najciemniejsze miejsce. Oświetlone miasta, takie jak Warszawa, są kiepskim miejscem do obserwacji nieba. Znacznie lepiej spojrzeć w niebo np. nad morzem. Perseidy będą najlepiej widoczne w godzinach pomiędzy 22:00 a 10:00.

Skąd biorą się Perseidy?

Przez Układ Słoneczny przemieszcza się niezliczenie wiele obiektów. Od tych największych, czyli gwiazdy - Słońca, ośmiu planet - kolejno Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, przez pięć planet karłowatych - Ceres, Pluton, Haumea, Makemake oraz Eris, aż do tych mniejszych - komet, asteroid, czy meteroid.

d3v9ev5

Za meteroidy uznajemy obiekty skalne, mające mniej niż 10 metrów średnicy. Jednak większość z nich to naprawdę niewielkie skały, osiągające dziesiąte milimetra, przez co często klasyfikuje się je jako pył kosmiczny. Z tego względu też trudno obliczyć, ile naprawdę może ich być w naszym układzie.

Takie obiekty powstają poprzez rozpadanie się komet czy asteroid. Powodują to różne czynniki, między innymi zderzenia z innymi obiektami, czy wpływ Słońca na obiekty przelatujące za blisko.

Perseidy uznajemy za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v9ev5

Podziel się opinią

Share

d3v9ev5

d3v9ev5
Więcej tematów